LokalTapiola Österbotten17.2.2025
Mats Ingmans tips för trygg slalomåkning Bekanta dig med reseförsäkring

- Man ser ju ofta personer som vid skiduthyrningen säger att de åkt i flera år, men när det kommer till kritan har de kanske åkt en dag per år, så den totala erfarenheten kanske inte alltid är så stor som man kanske tror, berättar Mats.
- Att åka manchester innebär att man är först ut i backen efter att pistmaskinen har kört upp backen för dagen. Refflor i backen, solen som just stigit och några minusgrader är det bästa åket du kan få! berättar Mats.
- Många åkare är rädda för den svarta backen, men det behöver man egentligen inte vara. Hamnar man i misstag i en svart backe ska man se till att inte börja ploga, eller ta av sig skidorna och gå ner! Sätt i stället skidorna parallellt och åk med snäva kurvor fram och tillbaka över backen. Att ploga ner blir tungt, och är i sig inte tryggare än att beta av backen lite i taget, berättar Mats.
- Jag sätter alltid en lapp med mitt telefonnummer i barnens ficka. Även om de har en egen telefon, är det inte sagt att de eller personer som eventuellt behöver hjälpa barnen hittar telefonen eller rätt nummer. Då är det enkelt att dra fram lappen, berättar Mats.
- Jag och familjen äter alltid en rejäl frukost innan en dag i backen, och den går inte att förhandla bort. Man behöver energin i backen! säger Mats.