Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Säkerhet26.6.2024Åtta robusta skyddscontainrar för räddningspersonalen levereras från Finland till Ukraina Åtta robusta och mobila containrar för räddningspersonalen levereras från Finland till Ukraina. Containrarna som bolagen i LokalTapiola-gruppen donerat är splitterskyddade och de första av dem lämnar Finland 26.6. Räddningsbranschens Centralorganisation i Finland (SPEK) koordinerar beställningen av containrarna. Containrarna levereras till Ukraina via EU:s civilskyddsmekanism med stöd av inrikesministeriet.
Suojakontit Ukrainaan
Aktuell
Säkerhet14.1.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.Säkerhet5.1.2026Arbetsutrustning kan användas av många hemma – ”När ett barn spelar med telefonen kan hen orsaka stor skada”Enligt LokalTapiolas enkät låter hälften av finländarna andra använda deras arbetsutrustning, åtminstone ibland. Arbete och fritid kan också blandas när man använder inloggningsuppgifter för arbetet. Vi samlade tips om hur var och en av oss kan förbättra informationssäkerheten i sitt arbete nu i början av året.Ekonomi2.1.2026LokalTapiolas nya chefsekonom: Ekonomin hämmas av hushållens balansräkningsrecessionEM, DI Hannu Nummiaro började den 1 januari som chefsekonom hos LokalTapiola Kapitalförvaltning. Den nya chefsekonomen bedömer att den privata konsumtionen tillsvidare kommer att fortsätta långsammare än väntat. Orsaken är hushållens balansräkningsrecession, dvs. ett ökat sparande, med vilket konsumenterna försöker kompensera nedgången i förmögenhetens värde.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltÅtta robusta skyddscontainrar för räddningspersonalen levereras från Finland till Ukraina Vill du fortfarande byta språk?JaNej