Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
16.7.2024Fler än hälften av finländarna funderar på batteriets hållbarhet vid köp av en elbil, men i verkligheten är det ovanligt med batteriskadorÄnnu fler finländare än tidigare skulle kunna tänka sig att skaffa en elbil, enligt LokalTapiolas enkät. Dyra batteriskador har väckt stor uppmärksamhet, även om största delen av skadorna på elbilar är mindre parkerings- och påkörningsskador, vars reparationskostnader inte skiljer sig jämfört med bilar med förbränningsmotor.
Två män packar väskor i bagageutrymmet på en gul bil.
Aktuell
Säkerhet14.1.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.Säkerhet5.1.2026Arbetsutrustning kan användas av många hemma – ”När ett barn spelar med telefonen kan hen orsaka stor skada”Enligt LokalTapiolas enkät låter hälften av finländarna andra använda deras arbetsutrustning, åtminstone ibland. Arbete och fritid kan också blandas när man använder inloggningsuppgifter för arbetet. Vi samlade tips om hur var och en av oss kan förbättra informationssäkerheten i sitt arbete nu i början av året.Ekonomi2.1.2026LokalTapiolas nya chefsekonom: Ekonomin hämmas av hushållens balansräkningsrecessionEM, DI Hannu Nummiaro började den 1 januari som chefsekonom hos LokalTapiola Kapitalförvaltning. Den nya chefsekonomen bedömer att den privata konsumtionen tillsvidare kommer att fortsätta långsammare än väntat. Orsaken är hushållens balansräkningsrecession, dvs. ett ökat sparande, med vilket konsumenterna försöker kompensera nedgången i förmögenhetens värde.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltFler än hälften av finländarna funderar på batteriets hållbarhet vid köp av en elbil, men i verkligheten är det ovanligt med batteriskadorVill du fortfarande byta språk?JaNej