Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Säkerhet16.3.2023Enkät: få bilister har undgått glasskador – "Var och en av oss kan förebygga stenskott med sin körstil" Bara var fjärde bilist har helt undgått skador på vindrutan eller andra bilrutor, enligt LokalTapiolas enkät. Nästan alltid har skadan orsakats av att en sten, dubb eller något annat litet föremål slungats mot rutan. Enligt sakkunniga kan vi påverka uppkomsten av skador genom att hålla tillräckligt säkerhetsavstånd.Köp bilförsäkring
Aktuell
Säkerhet13.4.2026Oro för bluffsamtal har förändrat finländarnas telefonanvändning – ”förhoppningsvis missar man inga viktiga samtal”Bluffsamtalsringarna har blivit betydligt aktivare under de senaste månaderna. Enligt LokalTapiolas enkät har medvetenheten om bluffar redan i betydande grad förändrat hur finländare använder sina telefoner: 40 procent svarar mer sällan än tidigare på samtal från okända nummer och en del har till och med gått över till andra kanaler. Informationssäkerhetsdirektör Petteri Ruohomäki: Det är bra att vara medveten om risken för bluffar men vi ska inte låta brottslingarna hindra vår kommunikation.Säkerhet10.4.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.2.4.2026Veikko Halmetoja har utnämnts till LokalTapiolas konstexpert Med sin expertis bidrar Veikko Halmetoja till att utveckla och ställa ut LokalTapiolas konstsamling. Samlingen är en del av LokalTapiolas långsiktiga arbete att understöda konst och kultur.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltEnkät: få bilister har undgått glasskador – "Var och en av oss kan förebygga stenskott med sin körstil"
Uträttning
Populäraste produkterna
Förmåner och kampanjer
Om LokalTapiola
Sidor för personkunderSidor för företags­kunderSidor för lantbruks­kunder
Vill du fortfarande byta språk?JaNej