Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Ekonomi9.1.2025

Var tredje finländare har skämts för sin ekonomihantering – den vanligaste orsaken är ”otillräckliga” besparingar

Enligt LokalTapiolas enkät använder finländarna 63 procent av sina inkomster till nödvändiga utgifter. Många skäms över sin ekonomihantering eftersom de inte klarar av att spara tillräckligt. I december är det lugnt på Garantistiftelsens ekonomi- och skuldrådgivning men i januari har antalet kontakttaganden varit till och med två gånger fler.
En kvinna bokför utgifter i Garantistiftelsens Penno-tjänst.
Garantistiftelsens Penno är ett kostnadsfritt digitalt verktyg för att hantera och planera din ekonomi.

Aktuell

Ekonomi9.8.2026

Det lönar sig att kontrollera personalfondernas placeringskostnader: ”en skillnad som känns liten kan äta upp hundratusentals euro på lång sikt”

Allt fler finländska löntagare hör till en personalfond, men få har insyn i placeringsobjektens kostnader. Visste du att placeringsobjektens kostnader kan äta upp tiotusentals euro per år och hundratusentals euro på tio år?
Säkerhet6.8.2026

Internationella kryptoplånboksbedrägerier har inte äventyrat LokalTapiolas kunduppgifter

Enligt den information som finns tillgänglig för närvarande har inga missbruk kopplade till kryptoplånböcker upptäckts i LokalTapiolas nättjänster.
Säkerhet20.7.2026

Många transporterar sin hund i bilen på ett sätt som även äventyrar människornas säkerhet – ”Du måste vara noggrann när du väljer säkerhetsutrustning”

Enligt en undersökning som beställts av LokalTapiola uppgav så många som 22 procent av hundägarna att deras hund färdas i bilen utan att vara fastspänd, vilket betyder att både hunden och människorna i bilen är i fara vid en kollision. De bästa alternativen är en robust och korrekt monterad bur som är fäst i bilens konstruktion eller en säkerhetssele av bra kvalitet, säger LokalTapiolas expert.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltVar tredje finländare har skämts för sin ekonomihantering – den vanligaste orsaken är ”otillräckliga” besparingar

Uträttning

Populäraste produkterna

Förmåner och kampanjer

Om LokalTapiola

Sidor för personkunderSidor för företags­kunderSidor för lantbruks­kunder
Vill du fortfarande byta språk?JaNej