Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Ekonomi9.1.2025Var tredje finländare har skämts för sin ekonomihantering – den vanligaste orsaken är ”otillräckliga” besparingarEnligt LokalTapiolas enkät använder finländarna 63 procent av sina inkomster till nödvändiga utgifter. Många skäms över sin ekonomihantering eftersom de inte klarar av att spara tillräckligt. I december är det lugnt på Garantistiftelsens ekonomi- och skuldrådgivning men i januari har antalet kontakttaganden varit till och med två gånger fler.
En kvinna bokför utgifter i Garantistiftelsens Penno-tjänst.
Garantistiftelsens Penno är ett kostnadsfritt digitalt verktyg för att hantera och planera din ekonomi.
Aktuell
Säkerhet14.1.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.Säkerhet7.1.2026Batteridrivna apparater orsakar redan fler bränder än elbastun – var fjärde finländare har över tio batteridrivna apparater hemmaEnligt en enkät har vissa finländare redan så många batteridrivna apparater hemma att de inte kan säga det exakta antalet. Enligt skadeuppgifter från LokalTapiola kan batteribränder vara överraskande och kraftiga. För att förebygga skador är det viktigt att ladda apparater endast under uppsikt och att föra gamla batterier till återvinningsstationer.Säkerhet5.1.2026Arbetsutrustning kan användas av många hemma – ”När ett barn spelar med telefonen kan hen orsaka stor skada”Enligt LokalTapiolas enkät låter hälften av finländarna andra använda deras arbetsutrustning, åtminstone ibland. Arbete och fritid kan också blandas när man använder inloggningsuppgifter för arbetet. Vi samlade tips om hur var och en av oss kan förbättra informationssäkerheten i sitt arbete nu i början av året.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltVar tredje finländare har skämts för sin ekonomihantering – den vanligaste orsaken är ”otillräckliga” besparingarVill du fortfarande byta språk?JaNej