Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Miljö10.1.2025Företagen saknar konkret stöd för att ta tag i klimatåtgärderFöretagen har vilja att ta tag i klimatåtgärder men det är speciellt små och medelstora företag som behöver konkreta råd och stöd för att komma i gång. Av företagen som svarade på Centralhandelskammarens enkät berättade 88 procent att de tagit itu med praktiska åtgärder efter att de har fått hjälp med att lära sig att beräkna koldioxidavtrycket.
Företagen, som deltog i klimatprogrammet som Centralhandelskammaren arrangerade och LokalTapiola möjliggjorde i fjol, nämnde som konkreta åtgärder speciellt övergången till utsläppsfri el och noggrannare planering av transporter för att minska bränslekostnader och göra grönare anskaffningar. Drygt 88 procent av företagen som svarade hade redan vidtagit dessa konkreta ändringar. Av företagen som deltog i enkäten uppgjorde 65 procent också en vägkarta för minskning av utsläpp för sitt företag. – Klimatåtgärderna har naturligtvis inverkan på själva företagen men inverkan syns också i samhället vilket är viktigt när man tänker på klimatkrisen som förenar hela världen. Stora företag har möjlighet och kompetens att vidta självständiga åtgärder men små och medelstora företag behöver ofta konkreta stöd. Viljan finns bara nödvändiga medel ges, säger Centralhandelskammarens hållbarhetsspecialist Jussi Hakanen. – Vår uppgift är att erbjuda skydd för våra kundföretags nuvarande och framtida affärsverksamhet samt att finnas som stöd för att uppnå målen. Genom sin donation möjliggjorde LokalTapiola 200 företags deltagande i Centralhandelskammarens klimatprogram. Hela 98 % av de som svarade på enkäten ansåg att det lönade sig att delta i klimatprogrammet, säger LokalTapiolas direktör för företagskundaffärsverksamhet Veikko Salonen.”Tröskeln för att börja försvann”I Centralhandelskammarens och LokalTapiolas klimatprogram 2024 deltog 218 företag av vilka 131 räknade sitt koldioxidavtryck under programmet. 51 företag av dessa svarade på enkäten som verkställdes i december. Företagen var från olika håll av Finland, från olika branscher och de flesta sysselsätter 10-250 personer Bristen på data från leveranskedjorna har i företagen upplevts som ett centralt hinder för planeringen och förverkligandet av utsläppsminskningarna. Att göra utsläppsminskningar förutsätter samarbete med varuleverantörer så att företagen ska få nödvändig information om varifrån utsläppen härstammar. – Om utsläppsberäkningar inte har gjorts, kan man nödvändigtvis inte delta i konkurrensutsättningar och då går affärer en förbi. Företagen har noterat detta, säger Hakanen.Företagen som deltog har berömt klimatprogrammet speciellt för dess praktiska förverkligande, konkreta verktyg, specialisthjälp och stöd av andra företag. – Klimatprogrammet har byggts upp i mycket gott samarbete med Centralhandelskammaren. Framgången har garanterats av LokalTapiolas specialister som har deltagit i planeringen och förverkligandet av innehållet i programmet samt av en omfattande grupp av personer i kundarbete som har talat om programmet på sina kundmöten, tackar Salonen.Ett nytt klimatprogram startar i januari 2025. 306 finländska små och medelstora företag har valts med i programmet.
Aktuell
Lant- och skogsbruk14.3.2025Så här säkerställer du att lantbruket kan fortsätta i krissituation – äktenskapsförord kan rädda dig från många besvärGå igenom de praktiska sakerna med dina närstående i god tid. Ett äktenskapsförord skyddar vid skilsmässa och en livförsäkring tryggar de efterlevande om företagaren går bort.Lant- och skogsbruk11.3.2025Arealen för LokalTapiola Samfälld skog 3,5 faldigades på tre år - ”Allt fler väljer samfälld skog vid generationsväxling”LokalTapiola Samfälld skog fortsatte sin starka tillväxt under det tredje verksamhetsåret och är en av Finlands snabbast växande samfällda skogar. Lättheten med samfälld skog och generationsväxlingar förklarar populariteten, bedömer Marika Makkonen som är chefspecialist inom skogsbruksaffärsverksamheten i LokalTapiola.Lant- och skogsbruk2.3.2025Lantbruksföretagaren Tuomo Pesonen skadade sig under den värsta tiden – stora kostnader för fyra veckors sjukledighetLantbruksföretagaren Tuomo Pesonen från Rantasalmi skadade sin axel under vårarbetet. Man blev tvungen att anställa många utomstående för att utföra husbondens arbete och lönekostnaderna blev höga. Från personavbrottsförsäkringen ersattes de extra kostnaderna, vilket tryggade uppehället.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltFöretagen saknar konkret stöd för att ta tag i klimatåtgärderVill du fortfarande byta språk?JaNej