Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Ekonomi19.9.2018Hur mycket borde en företagare betala i försäkringspremier? Läs allt som en ny företagare ska veta om försäkringarVet du vilka försäkringar som är obligatoriska för företagaren och hurudan nytta du har av andra försäkringar? Hur lönar det sig att försäkra företagets egendom och verksamhet? Läs LokalTapiolas råd.
Aktuell
Ekonomi23.4.2026Balansräkningsnedgången lättar långsamt: var tredje har sparat mer än tidigare – nästan hälften planerar att använda sparmedel under de närmaste årenEnligt en enkät, kan det hända att del av hushållen börjar använda sina buffertar till konsumtion om energichocken blir kortvarig och arbetsmarknaden äntligen tar fart. Nedskärningar i den offentliga servicen och den sociala tryggheten samt oron för ekonomin och sysselsättningen har ökat sparandet särskilt bland kvinnor.Säkerhet13.4.2026Oro för bluffsamtal har förändrat finländarnas telefonanvändning – ”förhoppningsvis missar man inga viktiga samtal”Bluffsamtalsringarna har blivit betydligt aktivare under de senaste månaderna. Enligt LokalTapiolas enkät har medvetenheten om bluffar redan i betydande grad förändrat hur finländare använder sina telefoner: 40 procent svarar mer sällan än tidigare på samtal från okända nummer och en del har till och med gått över till andra kanaler. Informationssäkerhetsdirektör Petteri Ruohomäki: Det är bra att vara medveten om risken för bluffar men vi ska inte låta brottslingarna hindra vår kommunikation.Säkerhet10.4.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltHur mycket borde en företagare betala i försäkringspremier? Läs allt som en ny företagare ska veta om försäkringar
Uträttning
Populäraste produkterna
Förmåner och kampanjer
Om LokalTapiola
Sidor för personkunderSidor för företags­kunderSidor för lantbruks­kunder
Vill du fortfarande byta språk?JaNej