Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Ekonomi2.3.2023Många litar endast på förmågan att ta hand om den egna ekonomin – Privathushållsekonomen: ”Finländarna har tydligen ett dåligt självförtroende när det gäller ekonomiskt kunnande”En stor del av finländarna tror att deras bästa ekonomiska kunskap är att ta hand om den egna ekonomin. Det framgår av enkäten som LokalTapiola beställt. Enligt finländarna borde kunskapen i fråga läras ut i skolorna eftersom den är en så viktig del av livet.
Aktuell
Säkerhet13.4.2026Oro för bluffsamtal har förändrat finländarnas telefonanvändning – ”förhoppningsvis missar man inga viktiga samtal”Bluffsamtalsringarna har blivit betydligt aktivare under de senaste månaderna. Enligt LokalTapiolas enkät har medvetenheten om bluffar redan i betydande grad förändrat hur finländare använder sina telefoner: 40 procent svarar mer sällan än tidigare på samtal från okända nummer och en del har till och med gått över till andra kanaler. Informationssäkerhetsdirektör Petteri Ruohomäki: Det är bra att vara medveten om risken för bluffar men vi ska inte låta brottslingarna hindra vår kommunikation.Säkerhet10.4.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.2.4.2026Veikko Halmetoja har utnämnts till LokalTapiolas konstexpert Med sin expertis bidrar Veikko Halmetoja till att utveckla och ställa ut LokalTapiolas konstsamling. Samlingen är en del av LokalTapiolas långsiktiga arbete att understöda konst och kultur.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltMånga litar endast på förmågan att ta hand om den egna ekonomin – Privathushållsekonomen: ”Finländarna har tydligen ett dåligt självförtroende när det gäller ekonomiskt kunnande”
Uträttning
Populäraste produkterna
Förmåner och kampanjer
Om LokalTapiola
Sidor för personkunderSidor för företags­kunderSidor för lantbruks­kunder
Vill du fortfarande byta språk?JaNej