Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Arbetsliv9.3.2022Delägare i små och medelstora företag: ”I vårt företags riskhantering ingår ekonomisk förberedelse genom placering”I ett litet företag kan det vara bra för ägarna att fundera över olika sätt att förbereda sig på ekonomiska risker och personrisker. Att placera företagets tillgångar är ett sätt att till exempel öka en buffertfond. Delägaren Pasi Mäkinen berättar om de lösningar som de fyra ägarna har gjort när de planerade den ekonomiska beredskapen för sitt företag.
Aktuell
Arbetsliv14.11.2025Så kompletterar du FöPL med en frivillig pensionsförsäkring – guide för företagareFöretagare, räcker FöPL för att trygga din pension? Läs vår guide och ta reda på hur en frivillig pensionsförsäkring för företagare kompletterar tryggheten och ger flexibilitet.Arbetsliv14.11.2025Varför bör företagaren komplettera FöPL med en frivillig pensionsförsäkring?Företagarens pensionsskydd bygger på FöPL-försäkringen, men nivån är ofta otillräcklig. En frivillig pensionsförsäkring ger ett sätt att komplettera pensionen och säkerställa ekonomisk trygghet i framtiden. Läs varför FöPL vanligtvis inte räcker ensam och varför en tilläggsförsäkring kan vara en klok lösningRörelse12.11.2025Vet du vad du ska göra om din bil börjar brinna?En bilbrand är alltid en farlig situation, men med snabba och rätt åtgärder kan du begränsa skadorna. Läs om vad som kan orsaka en bilbrand och hur bilförsäkringen kan hjälpa efteråt.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltDelägare i små och medelstora företag: ”I vårt företags riskhantering ingår ekonomisk förberedelse genom placering”Vill du fortfarande byta språk?JaNej