NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
Förstasidan
Nyhetsrum
Nyhetsrum
Aktuellt
Bolagen informerar
Synvinklar
LokalTapiola-gruppen
LokalTapiola-gruppen
Information om bolagsgruppen
Bolag
Verksamhetens syfte
LokalTapiola-gruppens rapporter
Samarbete med samarbetspartner
Arbeta hos oss
Arbeta hos oss
LokalTapiola som arbetsgivare
Som företagare i LokalTapiola
Studerande
Lediga jobb
Ansvarstagande
Ansvarstagande
Ansvarighet hos LokalTapiola
Samhällsrelationer
Samarbete och donationer
Personkunder
Företagskunder
Lantbrukskunder
Om LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Arbetsliv9.3.2022
Delägare i små och medelstora företag: ”I vårt företags riskhantering ingår ekonomisk förberedelse genom placering”
I ett litet företag kan det vara bra för ägarna att fundera över olika sätt att förbereda sig på ekonomiska risker och personrisker. Att placera företagets tillgångar är ett sätt att till exempel öka en buffertfond. Delägaren Pasi Mäkinen berättar om de lösningar som de fyra ägarna har gjort när de planerade den ekonomiska beredskapen för sitt företag.
Aktuell
Säkerhet5.1.2026Arbetsutrustning kan användas av många hemma – ”När ett barn spelar med telefonen kan hen orsaka stor skada”
Enligt LokalTapiolas enkät låter hälften av finländarna andra använda deras arbetsutrustning, åtminstone ibland. Arbete och fritid kan också blandas när man använder inloggningsuppgifter för arbetet. Vi samlade tips om hur var och en av oss kan förbättra informationssäkerheten i sitt arbete nu i början av året.Ekonomi2.1.2026LokalTapiolas nya chefsekonom: Ekonomin hämmas av hushållens balansräkningsrecession
EM, DI Hannu Nummiaro började den 1 januari som chefsekonom hos LokalTapiola Kapitalförvaltning. Den nya chefsekonomen bedömer att den privata konsumtionen tillsvidare kommer att fortsätta långsammare än väntat. Orsaken är hushållens balansräkningsrecession, dvs. ett ökat sparande, med vilket konsumenterna försöker kompensera nedgången i förmögenhetens värde.Säkerhet31.12.2025Orsakade stormen skador? Gör så här
Stormen Hannes drog in över Finland under veckoslutet efter jul och orsakade skador speciellt på västkusten. Om stormen skadade byggnader eller annan egendom, ska man snarast möjligt börja skydda byggnaden och röja skadeplatsen.
Se fler aktuella ärenden
Nyhetsrum
Aktuellt
Delägare i små och medelstora företag: ”I vårt företags riskhantering ingår ekonomisk förberedelse genom placering”
Om du ändrar språket, stängs den aktuella chattkonversationen.