Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Säkerhet2.9.2019Vanligt att mobbning i sociala medier inte kommer fram – skolorna saknar medel att ingripaMobbning är åter ett aktuellt tema då skolorna börjat. Samtidigt har nätmobbning blivit allt vanligare. Enligt Suvi Uski som forskar i sociala medier har skolorna svårt att förhindra nätmobbning även om metoderna för att ingripa är många. Uski har listat några råd för föräldrar och unga om hur man kan minska mobbning och trakasserier.
Aktuell
Lant- och skogsbruk28.11.2025Dödsbons skogar är en osynlig broms för tillväxten och skogsvården i FinlandDet finns massor av obrukad skog i Finland på grund av att dödsbodelägarna har svårt att ta beslut. Den här beslutsförlamningen är ett hinder för både kundernas ekonomiska nytta och en hållbar skogsvård. I värsta fall kan en ovårdad skog öka risken för skogsskador och minska skogsegendomens värde. Lyckligtvis finns det många alternativ för att ta hand om en skog som går i arv.Säkerhet20.11.2025Datasäkerheten glöms lätt bort vid köp av apparater – ”Utan uppdateringar kan även en ny apparat föråldras snabbt”Vid köp av hemelektronik säkerställer endast var fjärde att tillverkaren erbjuder datasäkerhetsuppdateringar till apparaten. Det här framgår ur en enkät som LokalTapiola gjort. Samtidigt är det få som fäster uppmärksamhet vid cyberrisker som har att göra med kameror och mikrofoner. I jakten på reor under Black Friday och julen är risken stor att du gör inköp som du ångrar senare.Säkerhet19.11.2025Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltVanligt att mobbning i sociala medier inte kommer fram – skolorna saknar medel att ingripaVill du fortfarande byta språk?JaNej