Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Säkerhet6.12.2018Olavi Lumes försvarade Finlands självständighet från Stadiontornet I slutet av vinterkriget under början av våren 1940 ordnade medlemmarna i Finlands Luftvärnsförbund en utställning av krigsbyten i Mässhallen i Helsingfors, där verksamhet och materiel presenterades. I samband med utställningen samlades varje kväll klockan 18-21 en modellflygplansklubb, där helsingforspojkarna byggde modellflygplan. Dessa modellflygplan drog man dagtid nytta av på flyguppvisningar, där de skickliga unga pojkarna visade upp sina modellflygplanskunskaper. Som belöning fick pojkarna en kopp kaffe och en pepparkaka som var mycket sällsynta under krigstiden.
Aktuell
Rörelse12.11.2025Vet du vad du ska göra om din bil börjar brinna?En bilbrand är alltid en farlig situation, men med snabba och rätt åtgärder kan du begränsa skadorna. Läs om vad som kan orsaka en bilbrand och hur bilförsäkringen kan hjälpa efteråt.Lant- och skogsbruk10.11.2025Maajussi Perttus dröm håller på att uppfyllas – läs fyra tips för generationsskiftePerttu Leminen, som är bekant från tv-programmet Maajussille morsian (Bonde söker fru), håller på att ta över släktgården i med inriktning på mjölkproduktion i Polvijärv. Läs Perttus tips för dem som planerar ett generationsskifte.Arbetsliv10.11.2025Belöningspraxis på arbetsplatsen är ett mysterium för var fjärde finländareAv personalförmånerna som arbetsgivaren erbjuder uppskattar finländarna mest företagshälsovård som täcker hälso- och sjukvårdskostnader. Enligt en enkät som LokalTapiola beställt, anser majoriteten (52 %) att företagshälsovården hör till de fem mest uppskattade förmånerna. Att var fjärde finländare inte känner till belöningspraxis på arbetsplatsen är emellertid förvånande, säger experten.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltOlavi Lumes försvarade Finlands självständighet från Stadiontornet Vill du fortfarande byta språk?JaNej