Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Säkerhet6.12.2018Olavi Lumes försvarade Finlands självständighet från Stadiontornet I slutet av vinterkriget under början av våren 1940 ordnade medlemmarna i Finlands Luftvärnsförbund en utställning av krigsbyten i Mässhallen i Helsingfors, där verksamhet och materiel presenterades. I samband med utställningen samlades varje kväll klockan 18-21 en modellflygplansklubb, där helsingforspojkarna byggde modellflygplan. Dessa modellflygplan drog man dagtid nytta av på flyguppvisningar, där de skickliga unga pojkarna visade upp sina modellflygplanskunskaper. Som belöning fick pojkarna en kopp kaffe och en pepparkaka som var mycket sällsynta under krigstiden.
Aktuell
Säkerhet10.4.2026Aktuella bedrägeriförsök och nätfiske i LokalTapiolas namnPå denna sida informerar vi om aktuella och kända bedrägeriförsök och nätfiske som riktas mot våra kunder i LokalTapiolas namn. Du kan anmäla nya bluffmeddelanden eller -samtal som skickats i LokalTapiolas namn till oss på adressen tietoturva@lahitapiola.fi.2.4.2026Veikko Halmetoja har utnämnts till LokalTapiolas konstexpert Med sin expertis bidrar Veikko Halmetoja till att utveckla och ställa ut LokalTapiolas konstsamling. Samlingen är en del av LokalTapiolas långsiktiga arbete att understöda konst och kultur.Arbetsliv2.4.2026Redan över tusen euro mer i månaden – förmånen som arbetsgivaren erbjuder kan ge 50 procent ovanpå den lagstadgade pensionenIntresset för tilläggspensioner ökar särskilt i företag som konkurrerar om kompetent personal och som vill erbjuda ett skydd utöver den lagstadgade pensionen. Få arbetsgivare har insett att en tilläggspension också kan vara ett effektivt sätt att motivera och engagera unga talanger, bedömer försäljningsdirektören för LokalTapiola Livbolag.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltOlavi Lumes försvarade Finlands självständighet från Stadiontornet
Uträttning
Populäraste produkterna
Förmåner och kampanjer
Om LokalTapiola
Sidor för personkunderSidor för företags­kunderSidor för lantbruks­kunder
Vill du fortfarande byta språk?JaNej