Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltAktuelltBolagen informerarSynvinklar
30.5.2014S-Förmånskort ger Bonus för LokalTapiolas försäkringarFrån och med början av juni får ägarkunder i S-gruppens handelslag Bonus för LokalTapiolas försäkringar för hushåll. Bonussamarbetet är en del av det strategiska samarbetet mellan LokalTapiola och SOK.
Ägarkunder får Bonus för betalda premier för försäkringar som tecknats av privatkunder och som LokalTapiola säljer och tillhandahåller.

Bonus beviljas då den som står som betalare av försäkringen registrerat att han eller hon vill ha Bonus för premierna. Registreringen börjar 2 juni.

LokalTapiola och S-gruppen har en lång gemensam historia och LokalTapiolas försäkringsutbud kompletterar S-gruppens tjänster till sina ägarkunder. Det fördjupade strategiska samarbetet kommer även att märkas på andra sätt i framtiden. S-gruppens och LokalTapiolas långa traditoner i det finska samhället, gemensamma värderingar samt likartade ägarstruktur bildar en bra grund för samarbetet.

Till följd av samarbetet mellan S-gruppen och LokalTapiola upphör S-gruppens samarbete med If. Samarbetet inom försäkring är en del av det fördjupade strategiska samarbetet och ett exempel på detta samarbete är fusionen av S-Banken och LokalTapiola Bank som slutfördes i maj.
S-gruppen har över 2,1 miljoner ägarkunder och LokalTapiola över 1,5 miljoner kunder. LokalTapiola upp-skattar att en stor del av kunderna får Bonus för LokalTapiolas försäkringar redan i år.
– LokalTapiola och S-gruppen ägs av sina kunder och fungerar regionalt. Tack vare samarbetet kan vi erbjuda ännu bättre lokala och landsomfattande förmåner till våra kunder, säger S-gruppens chefdirektör Taavi Heikkilä.LokalTapiola har 19 regionbolag runtom i Finland samt en huvudstadsregionsenhet som fungerar som ett regionbolag. S-gruppen har å sin sida 220 självständiga regionala andelsaffärer runtom i Finland. Därtill omfattar S-gruppen åtta regionala Handelslag.

– Vi har stora förväntningar på samarbetet med Finlands ledande detaljhandelskedja. S-gruppens förmånskort är det mest kända och använda i Finland. Jag gror att vårt samarbete kan gynna kunderna både på ett landsomfattande plan samt i regionen, säger LokalTapiolas chefdirektör Erkki Moisander.
LokalTapiola har förberett sig för samarbetet genom att öka antalet personal i kundtjänsten samt genom att lansera en särskild registreringstjänst där man kan registrera sig per telefon. Om telefonkön blir lång är det lättast att sköta registreringen på Internet under adressen lahitapiola.fi/bonus.
Aktuell
Hälsa7.5.2025Jämför babyförsäkringar – hitta det bästa alternativetDen billigaste babyförsäkringen är inte nödvändigtvis det bästa alternativet för det nyfödda barnet. En noggrann jämförelse hjälper er att hitta den babyförsäkring som passar just er familj bäst och ger trygghet för babyns vård även i oväntade situationer. Det här är saker att tänka på när du jämför barnförsäkringar.5.5.2025Vad behöver en baby – de viktigaste inköpen för en nyföddBebisens födelse är en av livets största omvälvningar och samtidigt börjar helt nya förberedelser för babyutrustning. Det finns en enorm mängd produkter på marknaden, men vad behöver egentligen en nyfödd under de första månaderna? Vi har sammanställt de viktigaste artiklarna och tipsen som gör att starten på vardagen blir enklare.Lant- och skogsbruk5.5.2025Föreningen stabiliserade sitt kassaflöde genom att ansluta sig till en samfälld skogSamfälld skog underlättar arbetsbördan för torvodlingsföreningens förtroendevalda. Nu kan föreningen fokusera på sin huvuduppgift – att dela ut stipendier.
Se fler aktuella ärenden
NyhetsrumAktuelltS-Förmånskort ger Bonus för LokalTapiolas försäkringarVill du fortfarande byta språk?JaNej