Jukka selvisi vakavasta laskettelutapaturmasta – ”Vakuutus turvasi hyvän hoidon ja talouden”
Kaatuminen Espanjan laskettelulomalla vei Jukka Kajakosken 22 kertaa leikkauspöydälle. "Vaativin operaatioistani oli avosydänleikkaus, jonka vuoksi olin seitsemän viikkoa koomassa. Työnantajani vapaa-ajan ryhmävakuutuksen ansiosta minun ei ole tarvinnut murehtia hoidosta tai raha-asioista", Kajakoski kertoo.
Vakuutusten merkitys niin hyvän hoidon kuin taloudellisen turvankin kannalta on käynyt selväksi näiden vuosien aikana – en olisi tullut toimeen ilman niitä, toteaa Jukka Kajakoski.
Ajankohtaista
Työelämä7.9.2026
Joka viides ei uskaltaisi hakea apua mielen hyvinvoinnin haasteisiin – pelko työpaikan menettämisestä viivästyttää avun hakemista
Mielenterveyden häiriöt ovat nousseet yhdeksi työelämän ja työkyvyn keskeisimmistä haasteista. Heikko talous- ja työllisyystilanne voi viivästyttää avun hakemista ajoissa ja johtaa ongelmien pitkittymiseen. Yleisin syy taustalla on pelko oman työpaikan vaarantumisesta, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselytutkimuksesta. Ympäristö3.9.2026
"Tää on ihan parasta!" totesivat koululaiset metsätapahtumassa, jonka avasi tapahtuman suojelija, ministeri Adlercreutz
Suomen Metsäyhdistys ja 4H-järjestö kutsuvat tänä lukuvuonna 24 000 kuudesluokkalaista metsään oppimaan. Kaikki kuutoset metsään -toimintaa järjestetään ympäri Suomen, ja sen mahdollistavat Suomen Metsäsäätiö ja LähiTapiola.Työelämä1.9.2026
Kysely: Kaksi kolmesta ei suoriudu töistään parhaalla mahdollisella tavalla
Vain vajaa kolmannes (30 %) suomalaisista kokee suoriutuvansa töissä optimaalisesti, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä*. Valtaosa (65 %) arvioi, ettei saa työssään aikaan parasta mahdollista suoritusta. LähiTapiolan henkilöstöjohtajan mukaan monilla työpaikoilla on edelleen parannettavaa siinä, miten työn tekemisen edellytyksiä johdetaan.
Katso lisää ajankohtaisia
Vakuutukset
Henkilövakuutukset
Vapaa-ajan ryhmävakuutus
Jukka selvisi vakavasta laskettelutapaturmasta – ”Vakuutus turvasi hyvän hoidon ja talouden”