Yhä useampi arvostaa työnantajan tarjoamaa vakuutusturvaa – "Emme halua menettää arvokkaita työntekijöitämme"
TaloTuki Oy:n toimitusjohtaja Jukka Tuorila uskoo vakuutusratkaisujen olevan yksi toimiva keino sitouttaa työntekijöitä yritykseen. Tätä tukee myös tutkimustieto: Yrityksen tarjoamat vakuutusedut ovat asia, jonka työntekijät kokevat yleisesti vetovoimatekijänä.
Pohjoissuomalainen insinööritoimisto TaloTuki Oy:ssä on päätetty panostaa henkilöstön hyvinvointiin vakuutuseduilla. Kuvassa (vas.) Jere Nuolioja, Jukka Tuorila, Ilkka Törrö ja Joni Haapaniemi.
Ajankohtaista
Globaali talousmurros29.10.2026
Tekoäly muuttaa kasvun yhtälöä: enemmän tuotantoa ja vähemmän rekrytointeja
Tekoäly voi kasvattaa yritysten tuotantoa ilman vastaavaa henkilöstömäärän kasvua. Olennaista on, miten tuottavuushyödyt jakautuvat yritysten voittoihin ja palkkoihin. Tämä voi muuttaa yritysten kannattavuutta, kotitalouksien kulutusta ja siten koko talouden kasvun edellytyksiä.Sijoittaminen28.10.2026
NYT Nuorten tulevaisuusraportin mukaan 27 prosentilla nuorista on sijoituksia, mutta osuus vaihtelee selvästi sukupuolen ja vanhempien koulutustaustan mukaan. Pojilla videoalustat ovat yleisin sijoittamistiedon lähde, tytöillä perhe.28.10.2026
LähiTapiola Palvelut Oy:n Strategia ja asiakkuus -yksikössä käynnistyvät muutosneuvottelut
Muutosneuvottelujen piirissä on 59 työntekijää, ja suunnitelma voi toteutuessaan johtaa enintään yhdeksän työntekijän työsuhteen irtisanomiseen työn vähentyessä olennaisesti ja pysyvästi.
Katso lisää ajankohtaisia
Vakuutukset
Eläke
Ryhmäeläkevakuutus
Yhä useampi arvostaa työnantajan tarjoamaa vakuutusturvaa – "Emme halua menettää arvokkaita työntekijöitämme"