NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
Förstasidan
Nyhetsrum
Nyhetsrum
Aktuellt
Bolagen informerar
Synvinklar
LokalTapiola-gruppen
LokalTapiola-gruppen
Information om bolagsgruppen
Bolag
Verksamhetens syfte
LokalTapiola-gruppens rapporter
Samarbete med samarbetspartner
Arbeta hos oss
Arbeta hos oss
LokalTapiola som arbetsgivare
Som företagare i LokalTapiola
Studerande
Lediga jobb
Ansvarstagande
Ansvarstagande
Ansvarighet hos LokalTapiola
Samhällsrelationer
Samarbete och donationer
Personkunder
Företagskunder
Lantbrukskunder
Om LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
Välj en sidaAktuelltBolagen informerarSynvinklar
Bekanta dig med LokalTapiolas nyheter och aktuella artiklar. I nyhetsrummet publicerar vi även synpunkter från LokalTapiolas specialister.
Nyhetsrum
Aktuellt
Arbetsliv2.7.2026När ska en lagstadgad arbetsolycksfallsförsäkring tecknas? En guide för arbetsgivare
Den lagstadgade arbetsolycksfallsförsäkringen skyddar arbetstagare vid arbetsolycksfall och yrkessjukdomar. I den här guiden berättar vi när arbetsolycksfallsförsäkringen är obligatorisk, vem den ska tecknas för och vad arbetsgivaren bör tänka på innan en ny medarbetare anställs.Lant- och skogsbruk23.6.2026Enkät: Majoriteten av finländarna oroar sig över lantbrukens försämrade ekonomiska situation – ”Maten har blivit ett geopolitiskt verktyg”
Majoriteten av finländarna (79 %) oroar sig över lantbrukens försämrade ekonomiska situation ur ett livsmedelstrygghetsperspektiv, enligt en enkät från LokalTapiola. Andelen som uppger att de är mycket oroade över situationen har ökat jämfört med 2024.17.6.2026Harri Mattinen har utnämnts till ordförande för bolagsgruppens ledningsgrupp vid LokalTapiola-gruppen och verkställande direktör för LokalTapiola Tjänster Ab
Juris magister Harri Mattinen har utnämnts till ordförande för bolagsgruppens ledningsgrupp vid LokalTapiola-gruppen och verkställande direktör för LokalTapiola Tjänster. Han tillträder tjänsten senast 1.1.2027. Före sin nya tjänst har Mattinen (56) verkat som verkställande direktör för LokalTapiola Huvudstadsregionen.
Se flera aktuella ärenden
LokalTapiola bolagen informerar
LokalTapiola Loimi-Häme8.7.2026Oputsad spannmålstork är en brandrisk – sju tips inför torkningssäsongen
I Finland inträffar varje år tiotals bränder i spannmålstorkar. Orsaken är ofta smuts och damm som samlats i torkens eldstad eller frånluftskanal. Även elkablar som skadats av gnagare är en vanlig brandorsak. Vi har samlat sju råd som hjälper dig att minska brandrisken före torkningen.LokalTapiola Österbotten5.7.2026“Man vet ju aldrig – och därför ville jag hellre vara förberedd”
Jakobstads-influencern Paulina Åkerholm, som precis fått sitt tredje barn, vet att man inte kan förbereda sig på allt. Men man kan påverka vissa saker – och det kan ge förvånansvärt mycket sinnesro. LokalTapiola Nyland24.6.2026Nylänningarna trivs på vattnet – men trygghet på sjön kräver förberedelser
Sommaren lockar många nylänningar ut på sjön. Trots att de flesta känner sig trygga vid vatten kan välbekanta miljöer skapa en falsk känsla av säkerhet. LokalTapiola Nyland uppmanar därför till eftertanke och goda förberedelser innan man ger sig ut på vattnet.
Se fler meddelanden
Synvinklar
Jyri KinnunenPlacering1.6.2026Vad gör de nya Private Kapitalförvaltning-portföljerna annorlunda?
LokalTapiola Kapitalförvaltnings allokeringsdirektör Jyri Kinnunen granskar vilka centrala element som utnyttjas i de nya Private Kapitalförvaltning-investeringsportföljerna och hur institutionella investerare bygger upp sina portföljer.Uki LammiPension6.5.2026Räcker den lagstadgade pensionen för att upprätthålla levnadsstandarden?
Avskaffandet av skatteförmånen för individuellt pensionssparande år 2027 förändrar sätten att förbereda sig för pensionen. Samtidigt är den lagstadgade pensionen begränsad, vilket understryker behovet av att söka nya placerings- och sparlösningar för pensionstiden, säger LokalTapiolas Livbolags affärsverksamhetsdirektör för placeringar, Uki Lammi.Mika LehtoPension16.4.2026Skattestödet för pensionssparande slopas – vad händer efter 2027?
Från och med början av 2027 slopas skattestödet för frivilligt pensionssparande. Jurist Mika Lehto hos LokalTapiola Livbolag förklarar hur det skatteförmånliga pensionssparandet har förändrats genom åren och vad förändringen innebär för pensionssparare framöver.
Se fler synvinklar
Uträttning
Kontaktuppgifter
Skador och ersättning
Larmtjänsten
Köp försäkring
Begär ett anbud
Boka tid till ett möte
Onlinemöte
Fakturering
Ge respons
Kontaktbegäran för placering
Hantera ärenden elektroniskt
Populäraste produkterna
Bilförsäkring
Hemförsäkring
Reseförsäkring
Olycksfallsförsäkring
Djurförsäkring
Livförsäkring
Placeringsfonder
Placeringsförsäkring
Förmåner och kampanjer
Koncentratorfördel upp till 17 %
Samla på S-gruppens Bonus
Kundförmån: Livförsäkring -25 %
Kampanjer och förmåner
LokalDonation
Om LokalTapiola
LokalTapiola-gruppen
Nyhetsrum
Arbeta hos oss
Ansvarstagande
För media
Rapporteringskanal
Sökande av ändring
Sidor för personkunderSidor för företagskunderSidor för lantbrukskunder
Om du ändrar språket, stängs den aktuella chattkonversationen.