Gå rakt till innehållGå rakt till sidfoten
PersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
FI
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
AktuelltBolagen informerarSynvinklar
FörstasidanNyhetsrumAktuelltBolagen informerarSynvinklarLokalTapiola-gruppenInformation om bolagsgruppenBolagVerksamhetens syfteLokalTapiola-gruppens rapporterSamarbete med samarbetspartnerArbeta hos ossLokalTapiola som arbetsgivareSom företagare i LokalTapiolaStuderandeLediga jobbAnsvarstagandeAnsvarighet hos LokalTapiolaSamhällsrelationerSamarbete och donationerPersonkunderFöretagskunderLantbrukskunderOm LokalTapiola
NyhetsrumLokalTapiola-gruppenArbeta hos ossAnsvarstagande
Bolagen informerarAktuelltBolagen informerarSynvinklar
LokalTapiola Nyland1.12.2021Flest byggnadsbränder i Borgå, Kervo och Tusby - brandvarnaren fungerar nödvändigtvis inte i många hemMatlagning, elapparater, maskiner och eldstäder är de vanligaste orsakerna till bostadsbränder. Enligt en enkät som LokalTapiola låtit göra har bara cirka hälften av hushållen bytt batterier i sina brandvarnare. I ett bostadsaktiebolag skulle det vara möjligt att öka tryggheten för de boende genom att ta över anskaffningen och underhållet av bostädernas brandvarnare som en gemensam uppgift.
Andra aktuella ärenden
LokalTapiola Nyland4.12.2025Omväxlande väder ökar risken för halkolyckor – gör du det här vardagliga misstaget?Halkolyckor hör till de vanligaste personskadorna som ersätts av försäkringsbolag under vintermånaderna. Ofta inträffar halkolyckor på den egna gården eller på andra välbekanta platser där man minst anar det.LokalTapiola KapitalförvaltningEkonomi26.11.2025Meddelande till ägarna av andelar i fonden Specialplaceringsfond LokalTapiola InvesteringsfastigheterFörvaltningen av fonden Specialplaceringsfond LokalTapiola Investeringsfastigheter övergår den 31 december 2025 från LokalTapiola Alternativa Investeringsfonder Ab till Seligson & Co Fondbolag Abp. Samtidigt ändras fondens stadgar. Båda bolagens styrelser har godkänt överlåtelseplanen.LokalTapiola KapitalförvaltningEkonomi25.11.2025 Stadgeändring i de gemensamma stadgarna för de placeringsfonder som förvaltas av Seligson & Co FondbolagStadgeändringen kräver inte några åtgärder av andelsägaren. Stadgeändringen påverkar inte fondernas investeringspolitik, provisioner eller kostnader och medför inte några skatteföljder för andelsägaren. Finansinspektionen har godkänt placeringsfondernas nya stadgar 25.11.2025 och de träder i kraft 31.12.2025.
Se fler meddelanden
NyhetsrumMeddelandenFlest byggnadsbränder i Borgå, Kervo och Tusby - brandvarnaren fungerar nödvändigtvis inte i många hemVill du fortfarande byta språk?JaNej