Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
NäkökulmiaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Sonja LehtonenTalous14.5.2026

Rahastolahja nuorelle – pieni teko nyt, iso vaikutus myöhemmin

Nuorelle lahjan keksiminen ei ole aina helppoa. Tavaraa on usein jo ennestään paljon, ja rahakin kuluu nopeasti arjen menoihin. Entä jos lahja ei katoaisikaan heti, vaan kasvaisi ajan myötä ja tukisi nuoren tulevaisuutta? Rahastolahja on yksinkertainen mutta merkityksellinen tapa antaa jotain, joka voi kantaa pitkälle, sanoo yhteysjohtaja Sonja Lehtonen.
Näkökulmia
Kare HallamaaSijoittaminen12.6.2026IPO:t ja indeksit - rakettitiedettä?Miksi jättilistautumiset eivät näy suoraan indeksisijoittajalle? Vaikka markkinoille saapuu ennennäkemättömän suuria yhtiöitä, niiden paino indekseissä ei ole itsestäänselvyys, kirjoittaa salkunhoitaja Kare Hallamaa.Hannu NummiaroTalous8.6.2026Taloushuoli tuli lähemmäs kotiaMistä suomalaisen kuluttajan epävarmuus nyt syntyy? Vielä vuosi sitten katse oli vahvasti maailmalla: tulleissa, kauppasodassa ja globaalin talouskriisin uhassa. Nyt huoli on siirtynyt lähemmäs omaa arkea, kirjoittaa LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti Hannu Nummiaro.Anssi WartiainenTalous4.6.2026Ilmastokysymykset ovat jääneet geopoliittisen kohinan alle – sijoittajalle ilmastonmuutos on enemmän kuin vastuullisuusteemaIlmastonmuutos on taloudellinen rakennemuutos, joka vaikuttaa suoraan yhtiöihin ja markkinoihin. Salkunhoitaja Anssi Wartiainen avaa, miten sijoittaja voi hallita ilmastoriskejä ja hyödyntää siirtymän tarjoamia mahdollisuuksia.
Katso lisää näkökulmia
UutishuoneNäkökulmiaRahastolahja nuorelle – pieni teko nyt, iso vaikutus myöhemmin
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn