Tietoa ja inspiraatiotaAnalyysitVastuullinen sijoittaminenKaikki sisällötSijoittamisen asiakaspalvelu
Private Credit17.4.2026
LTV, Debt to Ebitda ja käyttökateadjustoinnit
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, mitä keskeiset tunnusluvut ja käyttökateadjustoinnit kertovat private credit ‑sijoitusten todellisesta riskistä ja miksi sijoittajan kannattaa katsoa numeroiden taakse.
Ajankohtaista
Työelämä15.10.2026
Yritysvakuutus tuo turvaa ravintoloitsijalle: ”Koko liiketoiminta lakkaisi, jos liiketila tuhoutuisi.”
Petri Lindholm pyörittää Hämeenlinnassa Popino-ruokaravintolaa. Mielenrauhaa tuo se, että epävarmoissa tilanteissa vakuutusyhtiöön voi aina soittaa ja kysyä.Globaali talousmurros14.10.2026
Valtionlainakorot ovat palanneet houkutteleville tasoille, mutta suojaavatko ne salkkua?
Korkotason nousu on palauttanut valtionlainat sijoittajien kiinnostuksen kohteeksi. Niiden tarjoama suoja osakemarkkinoiden laskulta ei kuitenkaan riipu vain korkotuotosta tai duraatiosta, vaan ennen kaikkea siitä, millainen talousympäristö markkinoita koettelee.Työelämä12.10.2026
Eläkeikä karkaa – lähes joka kolmas ei pidä todennäköisenä, että jaksaisi työssä eläkkeelle asti
Valtiovarainministeriö ehdotti viime viikolla eläkeiän nostamista 70 vuoteen. LähiTapiolan kyselyn mukaan lähes joka kolmas työelämässä oleva pitää kuitenkin epätodennäköisenä, että jaksaisi työssä edes nykyiseen eläkeikään asti. Usko työssä jaksamiseen horjuu erityisesti keski-iässä ja silloin, kun oma talous on tiukilla.