Vahingot ja korvauksetAsioi sähköisestiYhteystiedotEdut ja kampanjatPyydä tarjousVaraa aikaLaskutusKuolinpesä
Etusivu
Vakuutukset
Vakuutukset
Ajoneuvot
Kaskovakuutus
Liikennevakuutus
Moottoripyörävakuutus
Pakettiauton vakuutus
Mopovakuutus
Kaikki ajoneuvovakuutukset
Auto
Vene
Koti
Terveys
Tapaturmavakuutus
Sairauskuluvakuutus
Lapsivakuutus
Vauvavakuutus
Työkyvyttömyysvakuutus
Vakavan sairauden turva
Kaikki terveysvakuutukset
Matka
Henki
Eläimet
Koiravakuutus
Kissavakuutus
Hevosvakuutus
Muut eläinvakuutukset
Kaikki eläinvakuutukset
Metsä
Kilpailuta vakuutukset
Sijoittaminen
Sijoittaminen
Aloita sijoittaminen
Sijoitusratkaisut
Rahastot ja sijoitussalkut
Sijoitusvakuutus
LähiTapiola Yhteismetsä
Kaikki sijoitusratkaisut
Varainhoitopalvelut
Premium varainhoito
Private varainhoito
Private Wealth varainhoito
Kaikki varainhoitopalvelut
Tietoa ja inspiraatiota
Analyysit
Vastuullinen sijoittaminen
Kaikki sisällöt
Asiakkaalle
Asiakkaalle
Vahingot ja korvaukset
Asioi sähköisesti
Yhteystiedot
Edut ja kampanjat
Pyydä tarjous
Varaa aika
Laskutus
Kuolinpesä
Rahoitus
Rahoitus
Autorahoitus
Henkilöasiakkaat
Yritysasiakkaat
Maatila-asiakkaat
Tietoa LähiTapiolasta
VakuutuksetSijoittaminenAsiakkaalleRahoitus
Vahingot ja korvauksetVahingot ja korvauksetAsioi sähköisestiYhteystiedotEdut ja kampanjatPyydä tarjousVaraa aikaLaskutusKuolinpesä
Palovakuutuksesta korvaamme irti päässeen tulen ja sammutustoimien aiheuttamia vahinkoja. Voit hakea korvausta, kun puustolle aiheutunut vahinko on vähintään 15 kiintokuutiometriä. Taimikolle aiheutuneen vahingon korvaamme silloin, kun keinollinen metsittäminen on vahingon aiheuttaman vajaatuottoisuuden vuoksi tarpeen ja metsitettävä yhtenäinen ala on vähintään puoli hehtaaria.
Metsäpalo tuhosi metsää
Toimi näin
1
1. Ilmoita vahingosta
Selvitä metsän sijaintipaikka ja tuhoalueen suuruus. Palovahingoissa pyydämme yleensä metsäammattilaisen arvioimaan vahingot.
Pelastustoimilain mukaan metsänomistaja on vastuussa jälkivartioinnista ja siitä aiheutuvista kustannuksista.
Korvaamme jälkivartiointikulut siitä lähtien kun pelastustoiminnan johtaja on määrännyt jälkivartioinnin metsänomistajan vastuulle. Palovahingoissa tarvitsemme palolaitoksen onnettomuusselosteen ja tiedon mahdollisesta jälkivartioinnista.
Lain mukaan pelastustoiminnan johtajalla on oikeus teettää välttämätön jälkivartiointi metsänomistajan kustannuksella, jos omistajaa ei tavoiteta tai hän ei muusta syystä huolehdi siitä.