LähiTapiola Savo-Karjala on tehnyt merkittävän 20 000 €:n joulunajan lahjoituksen paikallisille hyväntekeväisyysjärjestöille. Lahjoituksilla on mahdollistettu muun muassa ruokalahjakortteja, joululahjoja sekä lasten ja nuorten harrastustukia vähävaraisille perheille. Tavoitteena on ollut vastata perheiden kasvaneeseen taloudelliseen avuntarpeeseen erityisesti joulun aikaan, mutta tuki kantaa vaikutuksia myös pidemmälle arkeen.
Mikkelin Hope ry:n vapaaehtoiset (vas.) Sari Paajanen, LähiTapiola Savo-Karjalan Katariina Siitonen ja Mikkelin Hope ry:n Eeva Pääkkönen tutustuivat jakoon valmiisiin lahjoihin, jotka tuovat jouluiloa vähävaraisille perheille.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pohjoinen1.4.2026Estejuoksija Topi Raitanen: ”Kun vahinko sattuu, nopeus ratkaisee”
Huippu-urheilijan arki rakentuu pitkäjänteisestä harjoittelusta, kehon kuuntelusta ja tarkasta suunnittelusta. Kun matkalle osuu loukkaantumisia, suunnitelmat voivat kuitenkin muuttua hetkessä. Sen on saanut kokea myös estejuoksija Topi Raitanen, jonka viime vuodet ovat pitäneet sisällään fyysisiä ja henkisiä haasteita sekä samalla tärkeitä oppeja.LähiTapiola Loimi-Häme31.3.2026Raju törmäys rinteessä pysäytti – matkavakuutus varmisti hoidon ilman viivytyksiä
Levin rinteessä sattunut yhteentörmäys muutti hämeenlinnalaisen Matleenan hiihtolomasuunnitelmat. Vahinko osoitti, miten merkittävä turva ja mielenrauhan tuoja matkavakuutus voi olla yllättävässä tilanteessa.LähiTapiola Lappi30.3.2026Keväinen irtosora lisää kiveniskemiä – autoilijoilta vaaditaan tarkkaavaisuutta ja sopivaa turvaväliä
Kevään edetessä kiveniskemien määrä lisääntyy selvästi, kun lumen alta paljastuva sora jää pyörimään ajoradalle.