”LähiLahjoitus on kiva juttu” – autismikirjon nuorten ryhmässä jokainen saa olla oma itsensä
Autismikirjon lasten ja nuorten vapaa-ajan ryhmässä toimitaan osallistujien ehdoilla. Tässä porukassa jokainen saa olla oma itsensä, ja jokaisen erilaisuutta ymmärretään. Toimintaa pyöritetään pitkälti vapaaehtoisvoimin. LähiLahjoituksen avulla lapset ja nuoret pystyvät vuokraamaan bussin kesäreissulleen. Nyt myös sinun harrasteryhmäsi voi hakea LähiLahjoitusta.
Sohvalla autismikirjon lasten ja nuorten vapaa-ajan ryhmäläiset Aapo, Patrik ja Sira, sekä ryhmän vetäjänä toimiva Eija Kilgast.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Keski-Suomi9.6.2026Jyväskylässä maksuton kesäliikuntakerho käynnisti loman vauhdikkaasti
LähiTapiola Keski-Suomen mahdollistamat maksuttomat kesäliikuntakerhot tarjoavat Jyväskylässä alakouluikäisille lapsille liikunnallisen startin kesälomaan. Kerhojen käytännön toteutuksesta vastaa Liikunnan Riemu ja toiminta tukee sekä lasten harrastusmahdollisuuksia että nuorten työllistymistä.LähiTapiola Loimi-Häme4.6.2026LähiTapiola Loimi-Häme lahjoitti sydäniskurin Tuuloksen kirkolle
LähiTapiola Loimi-Häme lahjoitti sydäniskurin Tuuloksen kirkolle parantaakseen alueen turvallisuutta ja ensiapuvalmiutta. LähiTapiola Itä4.6.2026Vain noin puolet itäsuomalaisista aikuisista osaa uida
Kesällä uimataidon merkitys korostuu, kun rannat täyttyvät iloisista uimareista. LähiTapiolan Arjen katsaus -kysely kuitenkin paljasti, että vain noin puolet Itä-Suomessa asuvista on virallisen määritelmän mukaan uimataitoisia.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
”LähiLahjoitus on kiva juttu” – autismikirjon nuorten ryhmässä jokainen saa olla oma itsensä