”LähiLahjoitus on kiva juttu” – autismikirjon nuorten ryhmässä jokainen saa olla oma itsensä
Autismikirjon lasten ja nuorten vapaa-ajan ryhmässä toimitaan osallistujien ehdoilla. Tässä porukassa jokainen saa olla oma itsensä, ja jokaisen erilaisuutta ymmärretään. Toimintaa pyöritetään pitkälti vapaaehtoisvoimin. LähiLahjoituksen avulla lapset ja nuoret pystyvät vuokraamaan bussin kesäreissulleen. Nyt myös sinun harrasteryhmäsi voi hakea LähiLahjoitusta.
Sohvalla autismikirjon lasten ja nuorten vapaa-ajan ryhmäläiset Aapo, Patrik ja Sira, sekä ryhmän vetäjänä toimiva Eija Kilgast.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Itä3.7.2026LähiTapiola Idän lipunmetsästys sai joensuulaiset liikkeelle!
Perjantaina 3.7. Joensuun keskusta heräsi eloon, kun kaupunkilaiset osallistuivat LähiTapiola Idän lipunmetsästykseen. Jaossa oli 4 lippua monen joensuulaisen kesän kohokohtaan, Ilosaarirockiin. Lipunmetsästäjiä oli liikkeellä noin sata ja lipunmetsästys keräsi sosiaalisessa mediassa tuhansien ihmisten huomion. LähiTapiola Pirkanmaa2.7.2026Uimataidottomuus lisääntyy tuhansien järvien maassa – kuudesluokkalaisista vain puolet osaa uida
Kuudesluokkalaisista vain 55 % arvioi olevan uimataitoisia. Määrä on laskenut selvästi vuodesta 2016, jolloin uimataitoisia kuudesluokkalaisia oli 76 %.LähiTapiola Pirkanmaa1.7.2026Pelastusrenkaita katoaa luvatta – LähiTapiola Pirkanmaa lahjoitti Tampereen ja Sastamalan kaupungeille näitä hädän hetkiin tarkoitettuja apuvälineitä
Kesäajan vilkas veneily-, uinti- ja rantaelämä lisäävät turvallisuusvarusteiden merkitystä ja tarvetta. LähiTapiola Pirkanmaa turvaa ajanviettoa rannoilla ja vesillä lahjoittamalla vuosittain pelastusrenkaita venesatamiin ja yleisille uintipaikoille.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
”LähiLahjoitus on kiva juttu” – autismikirjon nuorten ryhmässä jokainen saa olla oma itsensä