Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Savo26.11.2024Jääturvallisuusharjoitus Kuopiossa kokosi ennakoijat yhteenKuopion Kuntolaakson uimahallissa järjestettiin marraskuussa jääturvallisuusharjoitus, jossa osallistujat saivat koulutusta turvallisesta jäällä liikkumisesta. Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) ja LähiTapiola Savon yhdessä järjestämän harjoituksen tarkoituksena oli antaa osallistujille elintärkeitä selviytymistaitoja.
Joka talvi parikymmentä suomalaista hukkuu jäihin vajoamisen seurauksena. Itäinen Suomi valitettavasti korostuu tilastoissa voimakkaasti, joten jääturvallisuuden opit tulevat todella tarpeeseen. Jäistä pelastautumisen tekniikan hallitseminen on hyödyllistä kaikille jäillä liikkuville. Jääturvallisuusharjoitus keräsi kymmeniä savolaisia oppimaan jäistä nousemista turvallisesti uimahallissa. Osallistujia tuli paikalle monista eri syistä, jäillä liikutaan paljon moottorikelkalla, koirien kanssa, käydään verkoilla ja pilkkimässä, hiihdetään ja kävellään vaikka kesämökkisaareen. Jäihin putoamiseen on varauduttavaVaikka jää ei olisikaan aikaisemmin pettänyt alla, harjoittelu havahdutti, miten oikea tekniikka voi todella auttaa jäistä nousemista. Varautuminen onkin avainsana ja harjoituksen vetänyt kouluttaja Anne Hiltunen SUH:sta korosti jäihin putoamisen todellista riskiä.- Jäihin voi pudota yllättäen ja nopeasti, erityisesti kevätjää pettää usein ilman varoittavaa ääntä, ja siksi on tärkeää asennoitua ja varautua tilanteeseen etukäteen. Suurin riski on kylmyys, jota emme voi uimahallissa simuloida, Hiltunen toteaa.Oikean tekniikan opettelu antaa kuitenkin varmuutta toimia myös kylmissä olosuhteissa. Harjoituksessa treenattiin erityisesti jäänaskaleiden käyttöä. Kokeilimme myös erilaisia varusteita, kuten talvihaalareita, kypärää ja hiihtosuksia realistisen tuntuman aikaansaamiseksi. Sitoutuminen turvallisuuteen näkyi osallistujien asenteessaSuksien kanssa harjoittelu olikin vaikeampaa, mutta onnistui, kun oikea tekniikkaan saa apua. Naskaleiden kanssa tilanne oli sama – oikea tekniikka ratkaisi senkin. Jäälautalle nousua testattiin myös täysissä talvivarusteissa ja reppu selässä. Usea totesikin, ettei ilman naskaleita hommasta tulisi mitään.Harjoitukseen osallistuneiden asenteesta välittyi selvästi vastuullisuus ja halu oppia jääturvallisuutta. Jo se, että he tulivat paikalle, kertoo sitoutumisesta turvalliseen jäällä liikkumiseen. Kun kyse on jäistä nousemisesta, harjoiteltu taito voi tehdä eron selviämisen ja traagisten seurausten välillä.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Savo-Karjala14.3.2025Varautumisen voima -seminaari kokosi asiantuntijat ja yrittäjät yhteenLähiTapiola Savo-Karjala mahdollisti 5 000 euron käyttörahastolahjoituksella Etelä-Savon yrittäjien järjestämää Varautumisen voima -seminaaria. Seminaari tarjosi yrittäjille arvokasta tietoa riskienhallinnasta, varautumisesta ja liiketoiminnan jatkuvuuden turvaamisesta. LähiTapiola Pohjoinen13.3.2025”Iskä, miksi valot räpsii ja poksuu?” - Lukiolainen pelasti oululaisen perheen kodin tulipaloltaTiesitkö, että sähköpalot ovat yksi yleisin syy kotien tulipaloihin? Sähköpalo voi aiheutua sähkölaitteen viasta, asennusvirheestä, väärästä tai huolimattomasta käytöstä tai puutteista kunnossapidossa. Näin vähennät tulipalon riskiä ja tunnistat alkavan sähköpalon. LähiTapiola Loimi-Häme13.3.2025Kevät on tuulilasivahinkojen sesonkiaikaa – pieniä säröjä on nopea korjataTuulilasivahinkoja tapahtuu eniten keväällä teiden sulaessa. Tuulilasiin osunut kivi tai talvirenkaasta irronnut nasta ovat yleisin syy tuulilasivahingoissa. Pieni iskemä tuulilasissa kannattaa korjauttaa nopeasti, ettei se ehdi levitä isoksi halkeamaksi.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetJääturvallisuusharjoitus Kuopiossa kokosi ennakoijat yhteenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn