Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa21.2.2025Suuren suosion saavuttanut jäälauttaharjoitus rantautui Kajaanin Vesiliikuntakeskus KaukaveteenSuomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) järjestää yhteistyössä LähiTapiolan kanssa jääturvallisuuskiertueen viikoilla 8 ja 9. Suuren suosion saanut jäälauttaharjoitus rantautui keskiviikkona 19.2.2025 Kajaanin Kaukaveteen.Lue terveysvakuutuksesta
Jäällä vietetty aika on olennainen osa suomalaista elämäntapaa. Se tarjoaa virkistystä, rauhaa ja ainutlaatuisen yhteyden luontoon. Vaikka jäällä liikkuminen avaa monipuolisia harrastus- ja vapaa-ajan mahdollisuuksia, siihen liittyy myös merkittäviä riskejä.

Suomessa hukkuu vuosittain keskimäärin 150 ihmistä, joista noin 18 menehtyy jäihin vajoamisen seurauksena. Vuonna 2021 jäihin hukkuneita oli jopa 25. Jäihin hukkuneista 87 prosenttia on miehiä, ja suurin osa tapauksista tapahtuu sisävesistöissä. Hukkumisriskiä kasvattavat heikentynyt toimintakyky ja huono uimataito, sairaudet, turvallisuusvarusteiden käyttämättä jättäminen, päihteiden käyttö sekä vesiympäristöön liittyvien riskien tuntemattomuus.
Jäälauttaharjoitus rantautui Kajaanin Kaukaveteen 19.2.Kajaanin Vesiliikuntakeskus Kaukavedessä järjestetty jääturvallisuustapahtuma tarjosi ainutlaatuisen mahdollisuuden päästä kokeilemaan jäälauttaharjoitusta tai ihan vain seuraamaan ”jäistä” pelastautumistekniikan harjoittelua turvallisissa olosuhteissa. Samalla oli mahdollisuus haastatella SUH:n asiantuntijaa ja jäälauttaharjoittelijoita. LähiTapiola Kainuu-Koillismaa mahdollisti tärkeä harjoittelun omistaja-asiakkailleen, mutta harjoitteluun sai osallistua muutkin paikalla olleet polskijat.- Vaikka jäätilanne on tällä hetkellä alueellamme hyvä, kevät tulee pian ja kevätjää voi olla erittäin petollista. Haluamme kantaa vastuuta alueen ihmisten turvallisuudesta tarjoamalla käytännön harjoittelua jäällä liikkujille. Näin varmistamme, että kaikilla on valmiuksia toimia mahdollisissa hätätilanteissa ja lisätä tietoisuutta vesiturvallisuudesta. Turvallisuus ja vahinkojen ennaltaehkäiseminen ovat meille ensiarvoisen tärkeitä, ja olemme sitoutuneet edistämään niitä kaikin mahdollisin keinoin, kertoo LähiTapiola Kainuu-Koillismaan toimitusjohtaja Olli Kokkonen.


Kelluva jäälautta tarjosi kokeilijoille haastetta, erityisesti kun päälle puettiin haalari ja saappaat. Lisähaastetta sai, kun napsautti sukset jalkaan tai uskalsi laittaa motocrosskypärän päähän, hypätä veteen ja pelastautua lautalle. Asiantuntijan ohjauksessa sai opit, miten jäältä voi pelastautua ja miten varusteet todella toimivat tositilanteessa.

- Nämä jäälauttaharjoitukset ovat avanneet isosti myös omia silmiäni. Olen saanut asiantuntijana yhdessä kokeilijoiden kanssa tärkeitä oivalluksia ja ensikäden tietoa siitä, millaiset tekijät vaikuttavat jäistä pelastautumisen onnistumiseen. Se ei kaikille ole yksinkertaista uimahalliolosuhteissakaan, kertoo SUH:n vesiturvallisuusasiantuntija Anne Hiltunen.

- Nyt LähiTapiolan alueyhtiöt Itä, Kainuu-Koillismaa, Pirkanmaa, Savo, Savo-Karjala mahdollistavat SUH:lle kahden viikon jääturvallisuuskiertueen, jossa voimme yhdessä tehdä merkityksellistä valistustyötä turvallisemman jäällä liikkumisen edistämiseksi ja sitä kautta jopa pelastaa ihmishenkiä, Hiltunen jatkaa.

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto on yhteistyössä LähiTapiolan kanssa edistänyt vesi- ja jääturvallisuutta jo vuodesta 2014 lähtien. Ilman LähiTapiolan tukea monet esitteet, verkkoympäristöt, videot sekä pelastusrenkaat ja -ämpärit olisivat jääneet toteuttamatta ja jakamatta. Jäälauttaharjoitus ja tätä tarkoitusta varten rakennettu ”jäälautta” on uusi konsepti, jota LähiTapiola tukee.

Lähde: Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliitto
Terveysvakuutus yhdistää tärkeimmät henkilövakuutuksetValitse itsellesi ja perheellesi sopivin paketti yhdistelemällä eri turvia tapaturmien ja sairastumisten varalta.
Lue terveysvakuutuksesta
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Savo-Karjala14.3.2025Varautumisen voima -seminaari kokosi asiantuntijat ja yrittäjät yhteenLähiTapiola Savo-Karjala mahdollisti 5 000 euron käyttörahastolahjoituksella Etelä-Savon yrittäjien järjestämää Varautumisen voima -seminaaria. Seminaari tarjosi yrittäjille arvokasta tietoa riskienhallinnasta, varautumisesta ja liiketoiminnan jatkuvuuden turvaamisesta. LähiTapiola Pohjoinen13.3.2025”Iskä, miksi valot räpsii ja poksuu?” - Lukiolainen pelasti oululaisen perheen kodin tulipaloltaTiesitkö, että sähköpalot ovat yksi yleisin syy kotien tulipaloihin? Sähköpalo voi aiheutua sähkölaitteen viasta, asennusvirheestä, väärästä tai huolimattomasta käytöstä tai puutteista kunnossapidossa. Näin vähennät tulipalon riskiä ja tunnistat alkavan sähköpalon. LähiTapiola Loimi-Häme13.3.2025Kevät on tuulilasivahinkojen sesonkiaikaa – pieniä säröjä on nopea korjataTuulilasivahinkoja tapahtuu eniten keväällä teiden sulaessa. Tuulilasiin osunut kivi tai talvirenkaasta irronnut nasta ovat yleisin syy tuulilasivahingoissa. Pieni iskemä tuulilasissa kannattaa korjauttaa nopeasti, ettei se ehdi levitä isoksi halkeamaksi.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetSuuren suosion saavuttanut jäälauttaharjoitus rantautui Kajaanin Vesiliikuntakeskus KaukaveteenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn