1 500 eteläpohjalaista lasta saa heijastinliiveistä turvaa liikenteessä - Autoilijoiden on silti syytä höllätä kaasua koulujen ja päiväkotien läheisyydessä!
Liikenneturvan tilastojen mukaan yli puolet jalankulkuonnettomuuksista sattuu hämärällä tai pimeällä. Heijastimien käyttö antaa turvaa pimeässä liikkuville.
Sulautuminen ei edellytä osuudenomistajilta toimenpiteitä. Finanssivalvonta on hyväksynyt sulautumissuunnitelman ja antanut rahastojen sulautumiselle täytäntöönpanoluvan. Sulautumisen voimaantulopäivä on 25.9.2026.LähiTapiola Lappi19.8.2026
Ensimmäinen pesällinen voi tehdä kalliit vahingot – ilmalukko voi yllättää lämmittäjän
Sateinen elokuu voi houkutella lappilaisia lämmittämään takkoja ja uuneja jo ennen varsinaista lämmityskautta. Kesän jäljiltä käyttämättömänä ollut tulisija ja savuhormi ovat usein kylmiä ja kosteita, joten hormin vetoa kannattaa auttaa jo ennen sytyttämistä. Ensimmäinen pesällinen on silti syytä polttaa maltilla, jotta savuvahingoilta ja hormivaurioilta vältyttäisiin.LähiTapiola Vellamo18.8.2026
Yli 80 % alueen asukkaista huolissaan harrastusmahdollisuuksien vaikutuksesta lasten ja nuorten hyvinvointieroihin – LähiTapiola Vellamo jakaa 100 000 euroa yhdistyksille
LähiTapiola Vellamo avaa vuoden 2026 LähiLahjoitus-haun, jossa jaetaan yhteensä 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastustoimintaan.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
1 500 eteläpohjalaista lasta saa heijastinliiveistä turvaa liikenteessä - Autoilijoiden on silti syytä höllätä kaasua koulujen ja päiväkotien läheisyydessä!