Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
NäkökulmiaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Camilla Bakcman-KoskinenTalous8.12.2024

Rahastolahja tukee lapsen tulevaisuutta – näin aloitat lapselle sijoittamisen

Joulun lähestyessä moni miettii lahjaideoita perheen pienimmille: mitä antaa lapselle, lapsenlapselle tai vaikkapa siskontytölle lahjaksi, jos haluaa suosia kestäviä ja harkittuja valintoja? Rahastolahja on paitsi oiva tapa välttää turhaa kuluttamista, myös tärkeä sijoitus lapsen tulevaisuuteen.Säästä lapselle

Näkökulmia

Kare HallamaaSijoittaminen12.6.2026

IPO:t ja indeksit - rakettitiedettä?

Miksi jättilistautumiset eivät näy suoraan indeksisijoittajalle? Vaikka markkinoille saapuu ennennäkemättömän suuria yhtiöitä, niiden paino indekseissä ei ole itsestäänselvyys, kirjoittaa salkunhoitaja Kare Hallamaa.
Hannu NummiaroTalous8.6.2026

Taloushuoli tuli lähemmäs kotia

Mistä suomalaisen kuluttajan epävarmuus nyt syntyy? Vielä vuosi sitten katse oli vahvasti maailmalla: tulleissa, kauppasodassa ja globaalin talouskriisin uhassa. Nyt huoli on siirtynyt lähemmäs omaa arkea, kirjoittaa LähiTapiola Varainhoidon pääekonomisti Hannu Nummiaro.
Anssi WartiainenTalous4.6.2026

Ilmastokysymykset ovat jääneet geopoliittisen kohinan alle – sijoittajalle ilmastonmuutos on enemmän kuin vastuullisuusteema

Ilmastonmuutos on taloudellinen rakennemuutos, joka vaikuttaa suoraan yhtiöihin ja markkinoihin. Salkunhoitaja Anssi Wartiainen avaa, miten sijoittaja voi hallita ilmastoriskejä ja hyödyntää siirtymän tarjoamia mahdollisuuksia.
Katso lisää näkökulmia
UutishuoneNäkökulmiaRahastolahja tukee lapsen tulevaisuutta – näin aloitat lapselle sijoittamisen

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn