Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Terveys19.4.2024Terveysasiointi LähiTapiolassa muuttuu – TerveysHelppi uudistuu ja painopiste asioinnissa siirtyy verkkopalveluummeTerveysasiointi yhdistyy henkilöasiakkailla muun vakuutusasioinnin yhteyteen. Uudistuksen taustalla ovat asiakaskäyttäytymisen yleinen muutos ja tarve kehittää digitaalista asiointia. Etäpalveluiden käyttö on lisääntynyt ja asiakkaat haluavat hoitaa asiansa ketterästi digitaalisesti. Jatkossa uudesta henkilöasiakkaiden asiointipalvelusta tulee itsepalvelukanava asiakkaillemme ja asiakas voi saada kätevästi suoralaskutusluvan jo ennen lääkärille menoa.
Ajankohtaista
Sijoittaminen9.1.2026Kysely paljastaa suomalaissijoittajien suurimmat huolet – pääekonomisti kertoo oman riskilistansaPoliittinen epävarmuus, sota Ukrainassa ja Suomen talouden vaisu veto ovat suomalaisten sijoittajien yleisimpiä huolia, paljastaa LähiTapiolan kyselytutkimus. Pääekonomisti pitää uuden sijoitusvuoden suurimpina riskeinä tekoälykuplaa, Yhdysvaltojen ja Kiinan valtataistelua sekä valtioiden velkaantumista, jolle ei loppua näy.Maa- ja metsätalous8.1.2026Suomeen uusi luonnonarvokaupan pilottihanke Tapio Palvelut Oy, S-ryhmä, Finsilva ja LähiTapiola käynnistävät pilottihankkeen, jossa kehitetään uudenlaista markkinaehtoista luonnonarvokaupan mallia. Tavoitteena on lisätä alueen luonnon monimuotoisuutta ennallistamalla noin 12 hehtaarin entinen avosuo Pielavedellä Pohjois-Savossa. Hankkeessa käydään kauppaa syntyvillä luonnonarvohehtaareilla ilman kompensaatiotarkoitusta. Turvallisuus7.1.2026Akkulaitteista syttyy jo enemmän paloja kuin sähkökiukaista – joka neljännellä suomalaisella on kotonaan yli kymmenen akkulaitettaKyselyn mukaan osalla suomalaisista on kotonaan jo niin paljon akkukäyttöisiä laitteita, etteivät he osaa sanoa niiden tarkkaa määrää. LähiTapiolan vahinkotietojen mukaan akkupalot voivat olla yllättäviä ja rajuja. Vahinkojen ennaltaehkäisyn kannalta olennaista on ladata laitteita vain valvottuna ja viedä vanhat akut kierrätyspisteisiin.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaTerveysasiointi LähiTapiolassa muuttuu – TerveysHelppi uudistuu ja painopiste asioinnissa siirtyy verkkopalveluummeHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn