Yli puolet kainuulaisista ja koillismaalaisista käyttää puhelinta ajaessaan
Puhelimen käyttö ajon aikana aiheuttaa kuolonkolareita vuosittain. LähiTapiolan tuoreen kyselyn* mukaan Kainuussa ja Koillismaalla miltei 60 prosenttia käyttää vähintään joskus puhelinta auton ratissa tai on kyydissä, kun näin tapahtuu. Asennemuutoksella voitaisiin välttää monet kolarit ja läheltä piti -tilanteet.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Kiinteistövarainhoito26.8.2026
Vesa Eskoli jättää tehtävänsä LähiTapiola Kiinteistövarainhoidon toimitusjohtajana
LähiTapiola Kiinteistövarainhoito Oy:n toimitusjohtaja Vesa Eskoli on päättänyt jättää tehtävänsä. Väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi on nimitetty LähiTapiola Kiinteistövarainhoidon kiinteistöjohtaja Reetta Räsänen.LähiTapiola Etelä24.8.2026
Hyvä tulos vahvistaa LähiTapiola Etelän kykyä tuottaa elämänturvaa ja hyötyjä omistaja-asiakkaille
LähiTapiola Etelän alkuvuosi oli tuloksellisesti hyvä. Kasvanut liiketoiminta, vahinkojen määrän lasku ja myönteinen sijoitusmarkkinakehitys tukivat yhtiön menestystä ja vahvistivat sen asemaa alueellisena turvaajana. Tulos luo edellytyksiä pitkäjänteiselle asiakashyödylle ja alueelliselle vaikuttavuudelle.LähiTapiola VarainhoitoTalous20.8.2026
Sulautuminen ei edellytä osuudenomistajilta toimenpiteitä. Finanssivalvonta on hyväksynyt sulautumissuunnitelman ja antanut rahastojen sulautumiselle täytäntöönpanoluvan. Sulautumisen voimaantulopäivä on 25.9.2026.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Yli puolet kainuulaisista ja koillismaalaisista käyttää puhelinta ajaessaan