Ukkosmyrskyt aiheuttaneet tänä kesänä Varsinais-Suomessa vahinkoja - nappaa varautumisvinkit käyttöön
Ukkosmyrskyt ovat moukaroineet varsinaissuomalaisten omaisuutta tänä kesänä. Voidaankin puhua jonkinlaisesta ennätyskesästä, kun katsoo LähiTapiola Varsinais-Suomen vahinkotilastoista ukkosen ja salamaniskujen aiheuttamia vahinkoja.
LähiTapiolan kiinteistösalkuille ennätykselliset GRESB-tulokset – kaikkien rahastojen kokonaispisteet nousivat
LähiTapiolan kiinteistösalkut saavuttivat ennätystuloksen kansainvälisessä GRESB-vertailussa. Kaikki salkut paransivat tulostaan, ja kolme ylsi korkeimpaan viiden tähden luokkaan.LähiTapiola VarainhoitoSijoittaminen2.10.2026
Sijoittajien näkymät ovat valoisat, mutta epävarmuus ei ole kadonnut markkinoilta
Geopoliittiset jännitteet, valtioiden velkaantuminen ja tekoälyhuuma ylläpitävät epävarmuutta. LähiTapiolan Sijoitusillassa 29.9.2026 asiantuntijat arvioivat kuitenkin markkinoiden näkymiä varovaisen optimistisesti: talous on pysynyt vahvana, yritysten tulokset ovat kehittyneet suotuisasti ja sijoittajalle löytyy edelleen mahdollisuuksia.LähiTapiola Pääkaupunkiseutu30.9.2026
Pimeä vuodenaika on täällä – muista käyttää heijastinta
Vuoden pimeimpänä aikana tapahtuu lähes puolet jalankulkijoiden kaikista henkilövahingoista. Ilman heijastimia ja muita turvavarusteita jalankulkija tai polkupyöräilijä voi jäädä huomaamatta. Oikeilla varusteilla vähennät onnettomuusriskiä ja liikut turvallisemmin.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Ukkosmyrskyt aiheuttaneet tänä kesänä Varsinais-Suomessa vahinkoja - nappaa varautumisvinkit käyttöön