Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Pohjoinen20.8.2024Terveysvakuuttamiseen luotetaan keinona täydentää julkista terveydenhuoltoaYli puolet pohjois- ja keskipohjalaisista LähiTapiolan toteuttaman asiakaskyselyn vastaajista ei luota julkiseen terveydenhuoltoon sairauden tai tapaturman sattuessa. Lähes 90 % vastaajista on sen sijaan sitä mieltä, että terveysvakuutus on keino täydentää julkista terveydenhuoltoa.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Uusimaa14.10.2026Autovahinkotarkastajan viisi vinkkiä turvalliseen talviajoonLumi ja liukkaudet aiheuttavat Uudellamaalla vuosittain satoja vahinkoja. Autoilijoiden tulisikin muuttaa ajotapaansa ja kerrata turvallisen talviajamisen perusasiat.LähiTapiola Kainuu-Koillismaa15.1.2026Vaihteleva sää lisää liukastumisen riskiä – Todennäköisin pyllähtäjä Kainuun ja Koillismaan kaduilla on keski-ikäinenLiukkaat kelit aiheuttavat vuosittain tuhansia tapaturmia ja miljardiluokan kustannuksia yhteiskunnalle. LähiTapiolan teettämän kyselyn mukaan yli puolet Kainuussa ja Koillismaalla asuvista on loukannut itsensä kaatuessaan. Kainuussa ja Koillismaalla asuvista vain 31 prosenttia käyttää nastakenkiä, liukuesteitä tai muita liukkaille keleille suunniteltuja jalkineita aina, kun ulkona on liukasta. LähiTapiola Länsi-Suomi15.1.2026Pallo-Iirot ja LähiTapiola laajentavat ikääntyvien liikuttamisen menestyskonseptia RaumallaTammikuun lopulla käynnistyvän ja koko vuoden jatkuvan tapahtumakokonaisuuden tarkoituksena on lisätä muun muassa ikääntyvien, työttömien ja maahanmuuttajien yhteisöllisyyttä sekä edesauttaa sosiaalisten suhteiden luomista. Pallo-Iirojen ja LähiTapiola Länsi-Suomen toteuttaman maksuttoman kokonaisuuden keskiössä ovat liikunta ja yhdessä tekeminen.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetTerveysvakuuttamiseen luotetaan keinona täydentää julkista terveydenhuoltoaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn