Porissa palaa useimmin, Eurassa kalleimmin – ”Kun palovaroitin hälyttää, on ennaltaehkäisy jo epäonnistunut”
Vuosina 2022–2024 länsisuomalaisille on sattunut palovahinkoja yli 6 miljoonan euron edestä. Silti LähiTapiolan kyselyn mukaan joka kolmas laiminlyö ennaltaehkäisyn tietoisesti. Asiantuntija muistuttaa, että ennaltaehkäisy ei voi keskittyä vain palon rajoittamiseen.
Eura pitää kärkipaikkaa vahingoista maksetuissa korvauksissa, vaikka vahinkojen lukumäärässä kunta on sijalla viisi.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Lappi26.3.2026Yhteisöllisyys kasvaa Lapin korkeakouluissa LähiTapiolan tuella
LähiTapiolan mahdollistama rahoitus on edistänyt merkittävästi Lapin ammattikorkeakoulun ja Lapin yliopiston opiskelijoiden yhteisöllisyyttä ja hyvinvointia. Frendie PRO -pilotointi osoittaa, että uudenlaisille, matalan kynnyksen ratkaisuille on selkeä tarve korkeakouluympäristössä.LähiTapiola Keski-Suomi25.3.2026Korkealla, kuumassa ja kylmässä – aina turvallisesti
Jyväskylässä ja sen lähialueella toimiva Viken Pelti Oy on kokenut kattotöiden ja rakennuspeltitöiden ammattilainen. Yrityksessä työskentelee noin 30 henkilöä, joista parikymmentä on asentajia kentällä. Asentajat työskentelevät vaativissa ja riskialttiissa työympäristöissä, joissa työturvallisuuteen on kiinnitettävä erityistä huomiota. Työturvallisuus on yhteistyötä – LähiTapiola Keski-Suomi auttaa yritystä ennakoimaan vahinkoja.LähiTapiola Pääkaupunkiseutu23.3.2026Ei kevättä ilman punkkeja
Kun kevät koittaa ja ilma lämpenee, kömpivät myös punkit esiin talviuniltaan. LemmikkiTohtorien eläinlääkäri Tuuli antaa vinkit punkin pureman hoitoon ja punkkien torjuntaan.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Porissa palaa useimmin, Eurassa kalleimmin – ”Kun palovaroitin hälyttää, on ennaltaehkäisy jo epäonnistunut”