Porissa palaa useimmin, Eurassa kalleimmin – ”Kun palovaroitin hälyttää, on ennaltaehkäisy jo epäonnistunut”
Vuosina 2022–2024 länsisuomalaisille on sattunut palovahinkoja yli 6 miljoonan euron edestä. Silti LähiTapiolan kyselyn mukaan joka kolmas laiminlyö ennaltaehkäisyn tietoisesti. Asiantuntija muistuttaa, että ennaltaehkäisy ei voi keskittyä vain palon rajoittamiseen.
Eura pitää kärkipaikkaa vahingoista maksetuissa korvauksissa, vaikka vahinkojen lukumäärässä kunta on sijalla viisi.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pääkaupunkiseutu31.5.2026Uimataito lisää turvallisuutta vesillä ja veden äärellä
Vesillä liikkuessa ratkaisevaa ei ole pelkkä uimataito, vaan myös kyky tunnistaa vaaratilanteet ja toimia oikein. LähiTapiolan Arjen Katsaus ‑kyselyn* mukaan yli puolet pääkaupunkiseutulaisista kokee olevansa uimataitoisia, mutta samaan aikaan erityisesti lasten uimataito herättää huolta. LähiTapiola Lappi28.5.2026Lappilaiset viihtyvät vesillä mutta tuttuus voi myös lisätä riskejä
Lähes 70 prosenttia lappilaisista tuntee olonsa veden äärellä täysin luontevaksi. Onnettomuudet syntyvät usein tutuista tilanteista vesillä, varovaisuuden unohtuessa.LähiTapiola Uusimaa28.5.2026Omalla autolla tai moottoripyörällä ulkomaille – näin vakuutus korvaa vahingon sattuessa
Tuhannet suomalaiset suuntaavat lomakaudella auto- tai moottoripyöräreissulle ulkomaille. Liikenteeseen vieraassa ympäristössä liittyy aina omat riskinsä, ja vahinkojakin sattuu monenlaisia. Kokosimme vinkkejä, kuinka välttää ikäviä yllätyksiä tien päällä ja miten toimia jos vahinko silti sattuu.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Porissa palaa useimmin, Eurassa kalleimmin – ”Kun palovaroitin hälyttää, on ennaltaehkäisy jo epäonnistunut”