Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa10.10.2024

Paikallinen ja nopea palvelu on kilpailuetu – Koilliskuntain Lähivakuutusyhdistyksen työntekijä Esko Leskelän haastattelu

LähiTapiola Kainuu-Koillismaan juuret ulottuvat 1800-luvun loppupuolelle, jolloin ensimmäiset vakuutusyhdistyksen säännöt hyväksyttiin yhteisessä kappelinkokouksessa. Nimekseen yhdistys sai ”Ristijärven Kappelin Palovakuutus –Seura”. Tässä juttusarjassa haastattelemme 160-vuotiaan LähiTapiola Kainuu-Koillismaan ja sitä edeltävien yhtiöiden työntekijöitä ja hallinnon jäseniä vuosien varrelta ja kirjoitamme samalla oman osamme yhtiön historiasta.
Esko Leskelä teki pitkän työuran Lähivakuutuksessa Koillismaalla. Häntä haastateltiin 30.7.2024 kesämökillään Kuusamossa.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola Keski-Suomi17.8.2026

Harrastusten kallistuminen huolestuttaa Keski-Suomessa – LähiTapiola Keski-Suomi lahjoittaa 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastuksiin

Hintojen kallistuminen näkyy yhä useamman lapsen ja nuoren mahdollisuuksissa osallistua harrastuksiin. LähiTapiola Keski-Suomi vastaa tähän haasteeseen ja lahjoittaa jälleen perinteisessä LähiLahjoitus-kampanjassaan 100 000 euroa lasten ja nuorten harrastus- ja hyvinvointitoimintaan. Valtakunnallisesti LähiTapiola-yhtiöt lahjoittavat vuoden 2026 kampanjassa yli 1,3 miljoonaa euroa.
LähiTapiola Savo-Karjala13.8.2026

Pelastusliivilahjoitus Mikkelin uimahalleille tukee lasten ja nuorten vesiturvallisuutta

LähiTapiola Savo-Karjala on lahjoittanut pelastusliivejä ja kaksi pelastusrengasta Mikkelin kaupungin liikuntapalveluiden uimahalleille tukemaan lasten ja nuorten uimaopetusta sekä vesiturvallisuustaitojen oppimista. Lahjoituksen tavoitteena on tarjota turvallinen ympäristö pelastusliivien käytön harjoitteluun ja vahvistaa lasten valmiuksia toimia turvallisesti veden äärellä.
LähiTapiola Lappi13.8.2026

Harrastamisen kallistuminen haastaa lapsiperheitä – tukea jaossa lappilaisille yhdistyksille

Hintojen nousu on varjostanut jo useamman vuoden ajan monien lapsiperheiden harrastusmahdollisuuksia. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan 35 prosenttia lappilaisista vastaajista kertoo tuntemansa lapsen tai nuoren joutuneen vähentämään harrastamista hintojen nousun vuoksi.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetPaikallinen ja nopea palvelu on kilpailuetu – Koilliskuntain Lähivakuutusyhdistyksen työntekijä Esko Leskelän haastattelu

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn