Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa10.10.2024

Paikallinen ja nopea palvelu on kilpailuetu – Koilliskuntain Lähivakuutusyhdistyksen työntekijä Esko Leskelän haastattelu

LähiTapiola Kainuu-Koillismaan juuret ulottuvat 1800-luvun loppupuolelle, jolloin ensimmäiset vakuutusyhdistyksen säännöt hyväksyttiin yhteisessä kappelinkokouksessa. Nimekseen yhdistys sai ”Ristijärven Kappelin Palovakuutus –Seura”. Tässä juttusarjassa haastattelemme 160-vuotiaan LähiTapiola Kainuu-Koillismaan ja sitä edeltävien yhtiöiden työntekijöitä ja hallinnon jäseniä vuosien varrelta ja kirjoitamme samalla oman osamme yhtiön historiasta.
Esko Leskelä teki pitkän työuran Lähivakuutuksessa Koillismaalla. Häntä haastateltiin 30.7.2024 kesämökillään Kuusamossa.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola Itä4.9.2026

Euroopan itäisin vakuutusyhtiö juhlii 255-vuotista taivaltaan

LähiTapiola Idän juuret ulottuvat vuoteen 1771, jolloin Kesälahdella perustettiin paloapuyhdistys. Yhdistyksen tehtävänä oli taata apua kylän ihmisille, jos vahinkoja sattui. Tänään, 255 vuotta myöhemmin, sama tarkoitus ohjaa yhtiötä yhä – tavoitteena on turvata paikallisten ihmisten elämä, talous ja terveys.
LähiTapiola Varsinais-Suomi1.9.2026

Lämpökameradrone auttaa löytämään veden varaan joutuneen myös pimeässä

LähiTapiola Varsinais-Suomen lahjoittama lämpökameralla varustettu drone vahvistaa Naantalin Seudun Meripelastajien valmiuksia ihmisten etsintään merellä ja saaristossa. Naantalin Väskin saaressa järjestetyssä demonstraatioissa nähtiin käytännössä, kuinka vedessä olevan ihmisen lämpöjälki erottuu dronen välittämästä kuvasta.
LähiTapiola Lappi1.9.2026

Lapissa luottamus tulevaan erottuu koko maata vahvempana

Lappilaiset näkevät yrittäjien rohkeuden ja alueen optimismin merkittävinä talouskasvun ajureina. ”Lapissa on nyt sellaista myönteistä virettä, jota ei kannata hukata.”
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetPaikallinen ja nopea palvelu on kilpailuetu – Koilliskuntain Lähivakuutusyhdistyksen työntekijä Esko Leskelän haastattelu

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn