LähiTapiola Savo-Karjalan vuosi 2023: Asiakkaille maksetut korvaukset kasvoivat yli 20,6 %
LähiTapiola Savo-Karjala korvasi vuonna 2023 yli 18 000 vahinkoa. Ilmoitettujen vahinkojen määrä kasvoi kappaleissa lähes 11 % edelliseen vuoteen verrattuna. Yli 95 % korvaushakemuksista korvattiin ja yli 76 % sai ratkaisun vuorokauden kuluessa.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Etelä24.8.2026
Hyvä tulos vahvistaa LähiTapiola Etelän kykyä tuottaa elämänturvaa ja hyötyjä omistaja-asiakkaille
LähiTapiola Etelän alkuvuosi oli tuloksellisesti hyvä. Kasvanut liiketoiminta, vahinkojen määrän lasku ja myönteinen sijoitusmarkkinakehitys tukivat yhtiön menestystä ja vahvistivat sen asemaa alueellisena turvaajana. Tulos luo edellytyksiä pitkäjänteiselle asiakashyödylle ja alueelliselle vaikuttavuudelle.LähiTapiola VarainhoitoTalous20.8.2026
Sulautuminen ei edellytä osuudenomistajilta toimenpiteitä. Finanssivalvonta on hyväksynyt sulautumissuunnitelman ja antanut rahastojen sulautumiselle täytäntöönpanoluvan. Sulautumisen voimaantulopäivä on 25.9.2026.LähiTapiola Lappi19.8.2026
Ensimmäinen pesällinen voi tehdä kalliit vahingot – ilmalukko voi yllättää lämmittäjän
Sateinen elokuu voi houkutella lappilaisia lämmittämään takkoja ja uuneja jo ennen varsinaista lämmityskautta. Kesän jäljiltä käyttämättömänä ollut tulisija ja savuhormi ovat usein kylmiä ja kosteita, joten hormin vetoa kannattaa auttaa jo ennen sytyttämistä. Ensimmäinen pesällinen on silti syytä polttaa maltilla, jotta savuvahingoilta ja hormivaurioilta vältyttäisiin.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
LähiTapiola Savo-Karjalan vuosi 2023: Asiakkaille maksetut korvaukset kasvoivat yli 20,6 %