LähiTapiola Pohjanmaa20.3.2025
Kiveniskemät tuulilaseihin ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti Pohjanmaalla – monet selviävät korjauksella.

- Suuri määrä kiveniskuja voidaan osittain selittää sillä, että talvella ja keväällä 2024 oli paljon lunta ja kylmää, joka puolestaan johti teiden hiekoittamiseen. Kun lumi ja jää sulavat ja kivet jäävät tielle, on suuri riski, että ne lentävät ylös ja osuvat tuulilasiin, toteaa LähiTapiola Pohjanmaan palvelupäällikkö Jonas Wester.
- Vuoden 2025 alussa talvi oli täysin päinvastainen verrattuna vuoteen 2024: lunta ja jäätä oli vähän, mutta hiekoitus jatkui, mikä johti siihen, että kivet olivat irtonaisia teillä ja lensivät helpommin ylös, toteaa Jonas.
- Tuulilasin korjaus on ilmaista heille, joilla on tuulilasivakuutus kaskovakuutuksessaan LähiTapiolassa, ja usein vaurio voidaan korjata jo samana päivänä. Jos taas koko tuulilasi on vaihdettava, se kestää yleensä hieman kauemmin, ja asiakas maksaa myös omavastuun vahingosta, kertoo Jonas.