Kevättulva on arvioitu keskimäärin tavanomaiseksi - Länsi-Lapin kevään 2023 tulva on tuoreessa muistissa
Länsi-Lapin kevään 2023 poikkeuksellinen tulvatilanne muistutti meitä siitä, että ennusteesta riippumatta tulvaan varautuminen on erittäin tärkeää, mikäli oma kiinteistö sijaitsee lähellä vesistöjä. Tänä vuonna kevään eteneminen on Lapissa ollut hidasta. Nopeat muutokset säässä vaikuttavat tulvahuipun ajankohtaan ja veden huippukorkeuteen.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Henkiyhtiö16.6.2026LähiTapiola Keskinäinen Henkivakuutusyhtiön talousjohtajaksi Heikki Ilkka
LähiTapiola Keskinäinen Henkivakuutusyhtiön talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on nimitetty KTM Heikki Ilkka. Hän aloittaa tehtävässään 1. elokuuta. LähiTapiola Lappi16.6.2026Talkoohenki ei riitä turvaamaan talkoolaisia
Talkootöitä tehdään varsinkin maaseudulla paljon, mutta turvallisuus saattaa unohtua: ”Työkohteet voivat olla samoja kuin ammattilaisilla. Silloin myös riskit ovat todellisia.”LähiTapiola Loimi-Häme16.6.2026Lasten uimataito huolettaa Kanta-Hämeessä – LähiTapiola tukee uimakouluja Hämeenlinnassa
LähiTapiolan teettämän Arjen katsaus -kyselyn* mukaan 85 prosenttia LähiTapiola Loimi-Hämeen alueella vastanneista on huolissaan lasten uimataidon heikkenemisestä. Kesän kynnyksellä vesiturvallisuudesta onkin syytä puhua entistä enemmän – ja samalla varmistaa, että uimataitoa voidaan vahvistaa käytännössä.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Kevättulva on arvioitu keskimäärin tavanomaiseksi - Länsi-Lapin kevään 2023 tulva on tuoreessa muistissa