Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Lappi24.11.2024

Jätitkö kynttilän yksin palamaan? - joka toinen lappilainen tunnustaa toimineensa vastoin paloturvallisuusohjeita

Tuoreen kyselyn mukaan lähes joka neljäs lappilainen on kokenut läheltä piti -tilanteen kotona tai mökillä palovahingon kanssa. Lappilaisten palovahinkojen ehkäisykeinot ovat hyvin perinteisiä, mutta usein toimitaan kuitenkin vastoin yleisiä ohjeita.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Kainuu-Koillismaa12.5.2026Uimataito huolettaa Kainuussa ja Koillismaalla – uimakouluilla ja vesiturvallisuustyöllä vastataan tarpeeseenKesän kynnyksellä uimataito ja vesiturvallisuus nousevat ajankohtaisiksi Kainuu‑Koillismaalla. LähiTapiolan Arjen katsaus ‑kyselyn mukaan vain noin joka toinen alueen asukas luottaa uimataitoonsa, ja erityisesti lasten taitojen riittävyys huolettaa. Tähän tarpeeseen vastataan alueella muun muassa lasten uimakoululla ja vesiturvallisuuspäivällä.LähiTapiola Keski-Suomi11.5.2026Mieluummin turha hälytys, kuin huomaamatta jäänyt vahinko – Vesivahti turvaa kotiasiIsmo Vaiste oli lomalla Levillä, kun puhelimeen tullut Vesivahti-hälytys kertoi poikkeavasta vedenkulutuksesta kotona. Tällä kertaa syy oli auki jäänyt hana eikä vahinkoa ollut ehtinyt syntyä – mutta aiempi, pitkään piilossa ollut vesivuoto sai hälytyksen tuntumaan kaikkea muuta kuin turhalta.LähiTapiola Lappi10.5.202620 000 euron tuki kehittää Lapin sosiaali- ja terveysjärjestöjen toimintaa ja yhteistyötäLapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry saa LähiTapiolalta 20 000 euron lahjoituksen, jolla tuetaan yhdistyksen työtä lappilaisten hyvinvoinnin hyväksi eri puolilla Lappia.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetJätitkö kynttilän yksin palamaan? - joka toinen lappilainen tunnustaa toimineensa vastoin paloturvallisuusohjeita
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn