Ilmastonmuutoksen myötä kirjanpainajan tihutyöt voivat pian yleistyä Lapinkin metsissä
Hyönteistuhovahinkojen määrä on viisinkertaistunut viimeisten viiden vuoden aikana koko Suomessa. Vaikka Lapin metsät näyttävät toistaiseksi säästyneen isoilta kirjanpainajatuhoilta, jokaisen metsänomistajan kannattaa ottaa tavaksi tarkistaa metsän kunto ja seurata kirjanpainajan jättämiä merkkejä keväisin ja kesän aikana.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Pohjoinen18.10.2026
Jäistä pelastautumista harjoitellaan Linnanmaan uimahallissa – jäälauttakiertue saapuu Ouluun 26.10.
Miten jäistä pääsee takaisin ylös, jos jää pettää alta? Entä miltä pelastautuminen tuntuu talvivaatteissa, saappaat jalassa tai sukset mukana? Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) ja LähiTapiola Pohjoinen tuovat jäälauttaharjoituksen Ouluun maanantaina 26.10.2026. Linnanmaan uimahallissa klo 14–18 järjestettävässä tapahtumassa jäistä pelastautumista pääsee harjoittelemaan turvallisesti uimahalliolosuhteissa asiantuntijan ohjauksessa.LähiTapiola Lappi16.10.2026
Jäistä pelastautumista harjoitellaan Torniossa ja Rovaniemellä – jäälauttakiertue saapuu Lappiin 27. ja 29.10.
Miten jäistä pääsee takaisin ylös, jos jää pettää alta? Entä miltä pelastautuminen tuntuu talvivaatteissa, saappaat jalassa tai sukset mukana? Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto (SUH) ja LähiTapiola Lappi tuovat jäälauttaharjoituksen Tornion uimahalliin ja Uimahalli Vesihiiteen. Tapahtumissa jäistä pelastautumista pääsee harjoittelemaan turvallisesti uimahalliolosuhteissa asiantuntijan ohjauksessa.LähiTapiola Lappi13.10.2026
Liukkaat tiet aiheuttivat jo ensimmäiset tieltä suistumiset Lapissa - vaihda talvirenkaat ajoissa
Korvauspuolen havaintojen mukaan liukkaat tiet ovat aiheuttaneet ensimmäisiä liikenneonnettomuuksia: ”Moni säästää talvirenkaita vielä syksyllä ja jatkaa ajamista kesärenkailla siihen asti, että lumi on maassa. Liukkaus voi yllättää jo paljon aiemmin”, korvausjohtaja muistuttaa.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Ilmastonmuutoksen myötä kirjanpainajan tihutyöt voivat pian yleistyä Lapinkin metsissä