Häiriötilanne! Selviäisitkö kotonasi 72 tuntia? - Näin varaudut
Nyt ei maalailla piruja seinille, mutta poikkeustilanteisiin on hyvä varautua etukäteen. Esimerkiksi myrskyn tai tulvan aiheuttama pitkittynyt sähkökatko voi vaikeuttaa monia arkipäivän toimia – niin ruoanlaittoa, tiedon saantia kuin asunnon lämmittämistäkin. Kotitalouksien on hyvä varautua pärjäämään itsenäisesti vähintään 72 tuntia.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola VarainhoitoTalous21.5.2026Puolustusteollisuus haastaa vastuullisen sijoittamisen rajat
Puolustusteollisuus nousi nopeasti sijoittajien kiinnostuksen kohteeksi. LähiTapiola Varainhoitokonsernin kestävyysteemoista vastaava johtaja Outi Kalpio ja salkunhoitaja Tommi Äikäs pohtivat, voiko puolustusteollisuus olla osa tämän päivän vastuullista sijoittamista. LähiTapiola Länsi-Suomi20.5.2026Vesistöön ja wc-pönttöön katoaa länsisuomalaisten tavaraa lähes 100 000 eurolla vuodessa
Kotivakuutuksesta korvattiin vuosina 2024–2025 miltei 200 000 eurolla vesistöön tai wc-pönttöön pudonnutta irtaimistoa, selviää LähiTapiola Länsi-Suomen tilastoista. Yleisimmin märkä kohtalo osuu vesistöissä puhelimien ja pöntössä tekohampaiden sekä arvoesineiden kohdalle.LähiTapiola Loimi-Häme19.5.2026LähiTapiola Loimi-Häme tukee yrittäjien hyvinvointia – 10 000 euron lahjoitus Hämeen Yrittäjille
LähiTapiola Loimi-Häme on tehnyt 10 000 euron lahjoituksen Hämeen Yrittäjille alueen yrittäjien hyvinvoinnin edistämiseksi. Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa yrittäjien jaksamista, arjen turvallisuutta ja yhteisöllisyyttä Kanta-Hämeessä.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Häiriötilanne! Selviäisitkö kotonasi 72 tuntia? - Näin varaudut