Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
12.11.2024Valtaosa suomalaisista ottaa tietoisesti riskejä, jotka voivat johtaa esimerkiksi tulipaloon tai aivovammaan – ”Voi olla vaikea hahmottaa, miten suuri merkitys omalla toiminnalla on”Kyselyn mukaan yleisin syy vahinkojen ennaltaehkäisyn laiminlyömiseen on arvio siitä, että riski on pieni eikä vahinko satu omalle kohdalle. Vaikka riski on pieni, vahinko voi olla niin suuri ja pitkäkestoinen, ettei pientäkään riskiä kannata ottaa, sanoo LähiTapiolan ennaltaehkäisypalveluista vastaava kehityspäällikkö Jussi Riikonen.
Pariskunta ripustaa pyykkiä kuivumaan. Nainen nostaa pyykkejä koneesta, mies asettelee niitä kuivaustelineelle.
Ajankohtaista
Sijoittaminen9.4.2026 Kysely: 70 % sijoittajista pitää USA:n toimintaa uhkana maailmantaloudelleYhdysvaltojen ja Israelin hyökkäys Iraniin nosti geopoliittisen epävarmuuden korkeimmilleen sitten helmikuun 2022, jolloin Venäjä hyökkäsi voimalla Ukrainaan. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan suomalaiset pitävät Yhdysvaltojen ulkopoliittisia toimia lähes yhtä merkittävänä uhkana maailmantaloudelle kuin Venäjän sotilaallista toimintaa. Huoli Lähi-idän tilanteesta kasvoi vastauksissa selvästi.Turvallisuus7.4.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.2.4.2026Veikko Halmetoja nimitetty LähiTapiolan taideasiantuntijaksiVeikko Halmetoja tuo asiantuntemustaan LähiTapiolan taidekokoelman kehittämiseen sekä esittelyyn. Kokoelma on osa LähiTapiolan pitkäjänteistä työtä taiteen ja kulttuurin tukemisessa.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaValtaosa suomalaisista ottaa tietoisesti riskejä, jotka voivat johtaa esimerkiksi tulipaloon tai aivovammaan – ”Voi olla vaikea hahmottaa, miten suuri merkitys omalla toiminnalla on”
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn