Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Sijoittaminen14.4.2025

Markkinoita piinaa nyt epävarmuus – ekonomisti kertoo, miten sijoittaja voi varautua

Yhdysvaltain tempoilevat tullit ovat ravistelleet rahoitusmarkkinoita. Ekonomisti Jyri Kinnunen arvioi kauppasodan käänteitä ja kertoo, miten sijoittaja voi varautua epävarmuuteen.
Rahtilaiva Rotterdamin satamassa Alankomaissa.
Rahtilaiva Rotterdamin satamassa Alankomaissa.
Ajankohtaista
Turvallisuus7.6.2026Joka kolmas nuori aikuinen on joutunut vaaratilanteeseen liikenteessä puhelimen takia – ”Riskin aiheuttaa kuormitus, ei kokemattomuus”Yksi vilkaisu puhelimeen ratissa voi tarkoittaa käytännössä yli 100 metrin ajoa sokkona. LähiTapiolan johtajan mukaan puhelin kädessä vaaratilanteeseen päätyy todennäköisemmin kiireen kuin iän takia.Talous5.6.2026Vain joka neljäs uskoo kotinsa arvonnousuun – nuoret, pienituloiset ja maaseutu pessimistisiäLähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 31 prosenttia asunnonomistajista arvioi kotinsa arvon olevan viiden vuoden kuluttua nykyistä matalampi. Yhtä moni uskoo arvon pysyvän ennallaan, ja 26 prosenttia odottaa arvonnousua. Näkemykset jakautuvat jyrkästi tulojen mukaan: 20 000–35 000 euroa vuodessa ansaitsevissa kotitalouksissa puolet odottaa laskua, kun yli 85 000 euroa ansaitsevissa laskua ennakoi vain noin joka kuudes. 25–34-vuotiaat suhtautuvat arvonnousuun vanhempia ikäluokkia varauksellisemmin. Maa- ja metsätalous4.6.2026Helsingin yliopistoon uusi huoltovarmuusprofessuuri – LähiTapiola Henkiyhtiö lahjoittaa 200 000 euroaHuoltovarmuustutkimuksessa on tällä hetkellä isoja aukkoja, arvioi Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan dekaani. Uuden professuurin tavoitteena on varmistaa, että Suomi on paremmin varautunut tulevaisuuden häiriötilanteisiin ja kriiseihin.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaMarkkinoita piinaa nyt epävarmuus – ekonomisti kertoo, miten sijoittaja voi varautua
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn