Markkinoita piinaa nyt epävarmuus – ekonomisti kertoo, miten sijoittaja voi varautua
Yhdysvaltain tempoilevat tullit ovat ravistelleet rahoitusmarkkinoita. Ekonomisti Jyri Kinnunen arvioi kauppasodan käänteitä ja kertoo, miten sijoittaja voi varautua epävarmuuteen.
NYT Nuorten tulevaisuusraportin mukaan 27 prosentilla nuorista on sijoituksia, mutta osuus vaihtelee selvästi sukupuolen ja vanhempien koulutustaustan mukaan. Pojilla videoalustat ovat yleisin sijoittamistiedon lähde, tytöillä perhe.28.10.2026
LähiTapiola Palvelut Oy:n Strategia ja asiakkuus -yksikössä käynnistyvät muutosneuvottelut
Muutosneuvottelujen piirissä on 59 työntekijää, ja suunnitelma voi toteutuessaan johtaa enintään yhdeksän työntekijän työsuhteen irtisanomiseen työn vähentyessä olennaisesti ja pysyvästi.Turvallisuus26.10.2026
Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Markkinoita piinaa nyt epävarmuus – ekonomisti kertoo, miten sijoittaja voi varautua