Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous17.7.2023Suomalaiset tyrmäävät eläkeindeksien leikkauspuheet – ”Riittävä turva rakentuu työeläkkeen ja omaehtoisen säästämisen yhteistyönä”Työeläkeindeksejä ei tule leikata osana valtiontalouden sopeutusta. Tätä mieltä on iso osa suomalaisista, ilmenee LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus –kyselystä. Oman eläkkeen taso on suuri huolenaihe monelle suomalaiselle.
Ajankohtaista
Terveys21.11.2025Valtaosa suomalaisista on sitä mieltä, ettei flunssa vaadi lääkärikäyntiä – silti se on yleisin syy käyttää terveysvakuutusta Akuutti ylähengitystieinfektio on yleisin syy, johon LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksia käytetään. Kyselyn mukaan jopa kolmasosa heistä, joka on käynyt flunssan takia lääkärissä tai vienyt lapsensa sen takia lääkäriin, on tehnyt niin saadakseen lääkärintodistuksen esimerkiksi töistä poissaolon takia.Turvallisuus20.11.2025Laitekaupoilla tietoturva helposti unohtuu – ”Ilman päivityksiä uusikin laite voi vanheta käsiin”Vain joka neljäs varmistaa ostohetkellä, että kodinlaitteisiin saa valmistajalta tietoturvapäivitykset, selviää LähiTapiolan kyselystä. Myöskään kameroiden ja mikrofonien kyberriskeihin ei juuri kiinnitetä huomiota. Black Friday- ja joulutarjousten huumassa voi tulla tehtyä hankintoja, jotka myöhemmin harmittavat.Turvallisuus19.11.2025Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaSuomalaiset tyrmäävät eläkeindeksien leikkauspuheet – ”Riittävä turva rakentuu työeläkkeen ja omaehtoisen säästämisen yhteistyönä”Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn