Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Talous17.5.2018Kannattaako lapsilisät säästää vai kuluttaa? Asiantuntija antaa vinkit fiksuimpaan säästötapaanLähiTapiolan kyselyn mukaan enemmän kuin kaksi kolmesta äidistä säästää jälkikasvulleen. Lapsille säästävistä perheistä yli puolet säästää lapsilisiä. Pienestäkin säästösummasta voi kertyä kymmenien tuhansien eurojen potti.
Ajankohtaista
Maa- ja metsätalous12.3.20264 vinkkiä viljelykauden alkuunKevään viljelykausi lähestyy. Kun koneet, laitteet ja tilan järjestelmät tarkistetaan ajoissa, peltotyöt pääsevät alkamaan sujuvasti ja keskeytysten riski pienenee. Lue 4 käytännön vinkkiä, joiden avulla valmistaudut viljelykauden alkuun.9.3.2026Kysely: Epätietoisuus mielenterveyden häiriöiden vaikutuksista vakuutuksen saamiseen suurta – ”Ei saa estää avun hakemista” Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä. ”Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista. Vakuutusyhtiöiden tehtävä on puhua asiasta ymmärrettävästi”, sanoo LähiTapiola Henkiyhtiön johtaja Veera Lammi.Private Credit6.3.2026Pelko, ahneus ja vuosikerta-ajattelu private credit -markkinassa LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen tarkastelee, miten pelko ja ahneus näkyvät private capital -markkinoiden tuottohistoriassa. Mitä vuosikertadata kertoo sijoittajille – ja mitä se voi kertoa private credit -markkinan nykytilanteesta?
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaKannattaako lapsilisät säästää vai kuluttaa? Asiantuntija antaa vinkit fiksuimpaan säästötapaanHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn