Lahjoitimme yli 60 000 € alueemme vapaapalokunnille – “Tuella on vaikutusta jokaisen lahjoituksen saaneen palokunnan toimintaan”
LähiTapiola Vellamo on myöntänyt marraskuussa 2024 yhteensä 62 500 euron lahjoitukset vapaapalokunnille Kouvolan, Päijät-Hämeen sekä Riihimäen ja Hyvinkään alueella. Lahjoitukset myönnettiin syksyllä kerättyjen ehdotusten perusteella vapaapalokuntien itse määrittämiin käyttökohteisiin. Lahjoitussummat vaihtelevat vapaapalokunnittain 900 ja 15 000 euron välillä.
Janne Korhonen ja Lahteen lahjoitussummalla hankittu defibrillaattori, jonka avulla pystytään jatkossa aloittamaan elvytys aiempaa varhaisemmassa vaiheessa.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Loimi-Häme29.4.2026LähiTapiola Loimi-Häme mahdollisti 5-luokkaisille tunnekasvatusta ja Aresin keikan
Monelle hämeenlinnalaiselle 5.-luokkalaiselle koulupäivä tarjosi ikimuistoisen kokemuksen: elämän ensimmäisen keikan. Hämeenlinnan Verkatehtaan Vanajasalin lavalle nousi yksi tämän hetken kuumimmista artisteista, Ares. Rap-artisti esiintyi koko ikäluokalle osana Kulttuuripolkua. Keikkaelämyksen toteuttivat yhteistyössä Kulttuurikeskus ARXin luotsaama HÄX nuorisokulttuuri ja Hämeenlinnan tapahtumatalo Verkatehdas. Konsertin mahdollisti Lähi-Tapiolan Loimi-Häme.LähiTapiola Keski-Suomi29.4.2026Mökkikausi käynnistyy Keski-Suomessa – asiantuntija muistuttaa turvallisuudesta
Aikainen kevät on saanut keskisuomalaiset mökkeilijät liikkeelle ja samalla korvaushakemukset alkavat jälleen lisääntyä. LähiTapiola Keski-Suomen korvauspäällikkö Maiju Matilaisen mukaan kevät ei tuo poikkeuksellista piikkiä vahinkoihin, mutta jo kauden alussa esiin nousevat erityisesti palo-, vuoto- ja myrskyvahingot. LähiTapiola Itä29.4.2026“Käyn vain nopeasti mökillä” – Kevään mökkipiipahduksilla on yllättäviä vahinkoriskejä
Talven jälkeen mökille mennään usein katsomaan, onko kaikki kunnossa tai tekemään pienet kevättoimet. Samalla kiire ja huolettomuus lisäävät vahinkojen riskiä. Maltti ja huolellisuus auttavat estämään hölmöjä vahinkoja.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Lahjoitimme yli 60 000 € alueemme vapaapalokunnille – “Tuella on vaikutusta jokaisen lahjoituksen saaneen palokunnan toimintaan”