Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Loimi-Häme19.6.2024LähiTapiola Loimi-Hämeen toimitusjohtaja Lauri Riekkola jättää tehtävänsäLähiTapiola Loimi-Hämeen toimitusjohtaja Lauri Riekkola on sopinut yhtiön hallituksen kanssa jättävänsä tehtävänsä 18.6.2024. Toimitusjohtajan tehtäviä hoitaa väliaikaisesti yhtiön hallintojohtaja Eija Torvela. Uuden toimitusjohtajan hakuprosessi käynnistetään kesän aikana.
"Työskentely LähiTapiola Loimi-Hämeen toimitusjohtajana on ollut minulle suuri kunnia ja mieluinen rooli. Haluan kiittää kaikkia asiakkaitamme, yhteistyökumppaneitamme sekä muita sidosryhmiä tästä monivuotisesta taipaleesta. Mitä lämpimin kiitos kuuluu LähiTapiola Loimi-Hämeen henkilöstölle. Tämän porukan into ja sitoutuminen parhaan elämänturvan tarjoamiseen asiakkaillemme on ollut käsin kosketeltavaa. Olemme yhdessä onnistuneet tarjoamaan asiakkaillemme turvaa terveyden, sijoittamisen ja omaisuuden saralla sekä tukeneet alueemme elinvoimaisuutta paikallisesti. Iloitsen näistä saavutuksista. Itselleni on nyt kuitenkin muuttuneen terveydentilan vuoksi oikea hetki antaa tilaa seuraavalle kipparille. Toivon menestystä jatkoon yhtiölle ja kaikille osaaville elämänturvaajillemme”, sanoo Lauri Riekkola."Lauri Riekkola on ansiokkaasti luotsannut LähiTapiola Loimi-Hämettä toimitusjohtajan roolissa 19 vuotta. Yhtiö on Riekkolan johdolla kasvanut merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana. Yhtiöllä on erittäin vahva asema alueella. Laurin päätös vetäytyä tehtävästään jättää tulevalle toimitusjohtajalle erinomaisessa kunnossa olevan yhtiön. Haluan lämpimästi kiittää Lauria näistä vuosista ja toivottaa hänelle kaikkea hyvää jatkoon", kertoo LähiTapiola Loimi-Hämeen hallituksen puheenjohtaja Markku Äijälä.LähiTapiola Loimi-Hämeen hallitus käynnistää kesän aikana uuden toimitusjohtajan hakuprosessin. Toimitusjohtajan tehtäviä hoitaa väliaikaisesti toimitusjohtajan sijainen, hallintojohtaja Eija Torvela.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola Lappi8.5.2025Yleisin virhe veneilyssä rokottaa kukkaroa helposti lomakassan verran - ja olisi vältettävissä huolellisuudellaVeneilykauden alussa kannattaa kiinnittää huomiota veneen kuntoon, varusteisiin sekä omiin veneilytaitoihin. Huolellisuus ja ennakointi voivat estää yleisimmät veneilyvahingot.LähiTapiola Pohjoinen7.5.2025Täällä ovat Oulun riskialtteimmat kolaripaikat – ”Liikennesäännöt unohtuvat parkkipaikoilla” LähiTapiola Pohjoisen vahinkotietojen mukaan Oulussa eniten liikennevahinkoja syntyy parkkipaikoilla ja -halleissa sekä tiiviisti liikennöityjen risteysalueiden ja liittymien yhteydessä. Kyselyn mukaan parkkipaikoilla syntyy vaaratilanteita eritoten siksi, etteivät autoilijat ota kanssaihmisiä riittävän hyvin huomioon. LähiTapiola Loimi-Häme5.5.2025Kysely: Joka viides kokenut ”läheltä piti” -palovahinkotilanteen kotona tai mökillä – ”jokainen sekunti on arvokas”Paloturvallisuus on tärkeää kaikkialla, erityisesti kotona, mökillä ja veneessä. Toimiva sammutin voi olla ratkaiseva tekijä palon alkuvaiheessa, jolloin se voi estää tulipalon leviämisen ja pelastaa omaisuutta sekä ihmishenkiä.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetLähiTapiola Loimi-Hämeen toimitusjohtaja Lauri Riekkola jättää tehtävänsäHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn