Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola Loimi-HämeTurvallisuus31.10.2022Hätätilanteessa auttaminen on jokamiehenvelvollisuus – LähiTapiola Loimi-Häme järjestää 500:lle viidesluokkalaiselle turvallisuustaitojen koulutuksenHädän hetkellä toimintakyky ratkaisee. LähiTapiola kouluttaa tänäkin vuonna 10 000 viidesluokkalaiselle elvytystaitoja yhdessä Punaisen Ristin kanssa. Kanta-Hämeessä, Etelä-Pirkanmaalla ja Itäisessä Varsinais-Suomessa 500 alakoululaista oppii elintärkeitä turvallisuustaitoja.
Hätätilanteissa ensimmäiset minuutit ovat niitä tärkeimpiä ja yksilön omat turvallisuustaidot ja auttamisvalmius korostuvat. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan jopa yli puolet suomalaisista kokee kuitenkin epävarmuutta omista elvytystaidoistaan.*) LähiTapiola Loimi-Häme on kouluttanut jo 2.500 toimi-alueensa viidesluokkalaiselle elvytystaitoja viiden vuoden aikana.- Monilla kouluilla tai kunnilla ei ole varaa itse järjestää ensiapukoulutusta lapsille ja tähän tarpeeseen haluamme vastata paikallisesti. Elämänturvayhtiönä haluamme tehdä konkreettisia turvallisuustekoja, joilla vaikutetaan paikallisesti alueemme asukkaiden arkeen ja rakennetaan turvallisempaa elämää. Oikeanlaisilla elvytystaidoilla ja auttamisrohkeudella kuka tahansa meistä voi pelastaa lähimmäisen hengen, kertoo toimitusjohtaja Lauri Riekkola LähiTapiola Loimi-Hämeestä.- Sankarikoulutuksessa harjoitellaan muun muassa elvytystä ja tutustutaan myös 112-sovellukseen. Viidesluokkalaiset ovat otollisessa iässä oppimaan näitä tärkeitä kansalaistaitoja ja opettamaan niitä myös perheenjäsenilleen. Tänä vuonna kiinnostus koulutuksia kohtaan on kasvanut entisestään, kertoo LähiTapiolan sankarikoulutuksista vastaava hankejohtaja Hanna-Leena Jauho.LähiTapiola ja SPR ovat kouluttaneet vuodesta 2016 lähtien jo 140 000 ensiaputaitoja ja tänäkin vuonna koulutuksiin osallistuu lähes 10 000 viidesluokkalaista.*) Tulokset selvisivät LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus -kyselytutkimuksesta, johon vastasi 1 043 suomalaista syys-lokakuussa 2018. Tutkimuksen toteutti Kantar TNS.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola VarainhoitoTalous16.5.2025Muutoksia Seligson & Co Suomi Indeksirahaston säännöissä: indeksin nimi muuttuu 9.6.2025 alkaenSeligson & Co Suomi Indeksirahaston seuraaman indeksin nimi muuttuu. Muutos ei edellytä osuudenomistajalta toimenpiteitä. LähiTapiola Länsi-Suomi15.5.2025Selvitys: Näillä automerkeillä kolari on liikenteessä todennäköisinLiikenteessä sattuvien kolarivahinkojen todennäköisyydessä on merkittäviä eroja automerkeittäin, selviää LähiTapiola Länsi-Suomen 170 000 ajoneuvoa kattavasta selvityksestä. LähiTapiola Itä14.5.2025LähiTapiola Itä lahjoittaa yhteensä 40 000 euroa alueensa 4H-yhdistyksille ja 4H-liitolleLähiTapiola Itä on päättänyt lahjoittaa vuonna 2025 yhteensä 40 000 euroa viidelletoista paikalliselle 4H-yhdistykselle Pohjois-Karjalassa ja Ylä-Savossa sekä valtakunnalliselle 4H-liitolle. Lahjoitusvaroilla tuetaan nuorten yrittäjyyttä.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetHätätilanteessa auttaminen on jokamiehenvelvollisuus – LähiTapiola Loimi-Häme järjestää 500:lle viidesluokkalaiselle turvallisuustaitojen koulutuksenHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn