Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijat ja vastavalmistuneetAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
Yhtiöt tiedottavatAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
LähiTapiola LappiTalous22.2.2022

Metsän hoitorästit näkyvät: Lapin metsistä voitaisiin vuosittain saada jopa 12 miljoonaa euroa enemmän tuloja

Metsän omistamiseen liittyy erilaisia tavoitteita aina suojelu- ja virkistyskäytöstä taloudelliseen tuottoon. Jos metsän omistajan tavoitteena on saada taloudellista tuottoa, kannattaa metsän hoitotoimenpiteet ja hakkuut tehdä ajallaan. Muuten metsäomaisuuden tuotto voi jäädä vajaaksi. Tuottojen menetyksissä puhutaan vuosittain useista miljoonista euroista.

Muita ajankohtaisia asioita

LähiTapiola Pirkanmaa17.9.2026

Metsä kutsui kuudesluokkalaisia – ”Tää on tosi kiva päivä!”

Suomen Metsäyhdistys ja Suomen 4H-liitto ovat toteuttaneet tänä syksynä kivaa tekemistä metsässä kuudesluokkalaisille. Kaikki kuutoset metsään -hankkeen mahdollistavat Suomen Metsäsäätiön 500 000 euron rahoitus ja LähiTapiolan 400 000 euron lahjoitus.
LähiTapiola Uusimaa16.9.2026

Riski riistaeläinkolareihin kasvaa syksyn pimetessä – Nurmijärvi, Kirkkonummi ja Porvoo kolarialttiita kuntia

Uudellamaalla sattuu toiseksi eniten riistaeläinonnettomuuksia Suomessa. Syksyllä hämärä, liukkaus ja metsästyksen aloitus lisäävät onnettomuuden riskiä. Suurimmat vahingot liittyvät tieltä ulos ajautumiseen hirvieläinkolarin yhteydessä.
LähiTapiola Pirkanmaa15.9.2026

Riski riistaeläinkolareihin kasvaa syksyn pimetessä – Sastamala ja Tampere kolarialttiita kuntia

Pirkanmaalla sattuu neljänneksi eniten riistaeläinonnettomuuksia Suomessa. Syksyllä hämärä, liukkaus ja metsästyksen aloitus lisäävät onnettomuuden riskiä. Suurimmat vahingot liittyvät tieltä ulos ajautumiseen hirvieläinkolarin yhteydessä.
Katso lisää tiedotteita
UutishuoneTiedotteetMetsän hoitorästit näkyvät: Lapin metsistä voitaisiin vuosittain saada jopa 12 miljoonaa euroa enemmän tuloja

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn