Metsän hoitorästit näkyvät: Lapin metsistä voitaisiin vuosittain saada jopa 12 miljoonaa euroa enemmän tuloja
Metsän omistamiseen liittyy erilaisia tavoitteita aina suojelu- ja virkistyskäytöstä taloudelliseen tuottoon. Jos metsän omistajan tavoitteena on saada taloudellista tuottoa, kannattaa metsän hoitotoimenpiteet ja hakkuut tehdä ajallaan. Muuten metsäomaisuuden tuotto voi jäädä vajaaksi. Tuottojen menetyksissä puhutaan vuosittain useista miljoonista euroista.
Muita ajankohtaisia asioita
LähiTapiola HenkiyhtiöTalous7.4.2026LähiTapiolan tavoitevuosirahastot – helppo tie elinkaarisijoittamiseen
Säästämisen ja sijoittamisen tavoitteet liittyvät usein tiettyyn tulevaisuuden ajankohtaan, kuten eläköitymiseen tai muuhun merkittävään taloudelliseen hetkeen. Tavoitevuosirahastot on luotu helpottamaan juuri näiden tavoitteiden saavuttamista. LähiTapiola Lappi6.4.2026Kevät paljastaa tykkylumivauriot - männiköt ja koivikot ovat alttiimpia tuhoille
Kevään edetessä lumet ovat pudonneet puista ja metsien talvivauriot näkyvät nyt selvästi. Asiantuntijan mukaan juuri nyt on ratkaiseva hetki tarkistaa metsien kunto, sillä oikea-aikaisilla hoitotoimilla voidaan ehkäistä huomattavasti suurempia vahinkoja tulevana kesänä.LähiTapiola Pohjoinen1.4.2026Estejuoksija Topi Raitanen: ”Kun vahinko sattuu, nopeus ratkaisee”
Huippu-urheilijan arki rakentuu pitkäjänteisestä harjoittelusta, kehon kuuntelusta ja tarkasta suunnittelusta. Kun matkalle osuu loukkaantumisia, suunnitelmat voivat kuitenkin muuttua hetkessä. Sen on saanut kokea myös estejuoksija Topi Raitanen, jonka viime vuodet ovat pitäneet sisällään fyysisiä ja henkisiä haasteita sekä samalla tärkeitä oppeja.
Katso lisää tiedotteita
Uutishuone
Tiedotteet
Metsän hoitorästit näkyvät: Lapin metsistä voitaisiin vuosittain saada jopa 12 miljoonaa euroa enemmän tuloja