Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijat ja vastavalmistuneetAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
NäkökulmiaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Sakari JääskeläinenTalous9.12.2024

Loppuvuoden tärkein sijoituspäätös: Mihin sijoitat aikasi?

Oletko koskaan pysähtynyt miettimään, miten ja kenen kanssa päätät käyttää aikaasi? Aika on kallisarvoisin resurssimme ja siksi myös monet osaavat sijoittajat päättävät ulkoistaa sijoitustensa hoidon jollekin toiselle. Tätä kysymystä pohtii LähiTapiola Varainhoidon johtaja Sakari Jääskeläinen.

Näkökulmia

Hannu SalminenSijoittaminen25.9.2026

Miten kestävyys näkyy kvantitatiivisissa osakerahastoissa?

Kvantitatiivinen sijoittaminen yhdistetään usein numeroihin, malleihin ja kurinalaiseen päätöksentekoon. Samat periaatteet ulottuvat myös kestävyyteen: tavoitteet voidaan muuttaa mitattaviksi kriteereiksi, jotka vaikuttavat sijoitusuniversumiin, osakevalintaan ja salkun seurantaan.
Antti KomulainenSijoittaminen23.9.2026

Korkorahastot tuovat vakautta salkkuun epävarmassa markkinatilanteessa

Korkorahastot voivat tasapainottaa sijoitussalkkua ja tarjota vaihtoehdon varoille, joita ei haluta altistaa osakemarkkinoiden voimakkaalle arvonvaihtelulle. Sopivan rahaston valintaan vaikuttavat varojen käyttötarkoitus, sijoitusaika ja se, kuinka paljon arvonvaihtelua sijoittaja on valmis hyväksymään.
Heikki UrpelainenTalous10.9.2026

Suomi ei ole Euroopan Texas datakeskuksista huolimatta

Datakeskuksia, teknologiaa ja energiaa löytyy sekä Suomesta että Texasista. Siihen yhtäläisyydet pitkälti jäävätkin, kirjoittaa Seligson & Co:n salkunhoitaja Heikki Urpelainen.
Katso lisää näkökulmia
UutishuoneNäkökulmiaLoppuvuoden tärkein sijoituspäätös: Mihin sijoitat aikasi?

Henkilöasiakkaan asiointi

Suosituimmat tuotteet

Edut ja kampanjat

Tietoa LähiTapiolasta

Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn