Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
5.7.2026

Yli neljäsosa joustaa pyörän lukitsemisesta pyöräkellarissa tai kotipihassa, vaikka juuri näissä varkauden riski on suuri – ”Kannattaa lukita aina”

LähiTapiolan vahinkotietojen mukaan pyörävarkauksista sattuu eniten heinä-syyskuussa. Laadukasta lukkoa kannattaa käyttää myös omassa pihassa, sanoo asiantuntija.
Henkilö istuu kalliolla veden äärellä kypärä päässään, vieressä oranssi pyörä nojaa kallioon. Taustalla näkyy puinen laituri ja vastarannalla puita ja rakennuksia.
Ajankohtaista
Työelämä2.7.2026Milloin työtapaturmavakuutus pitää ottaa? Opas työnantajalleLakisääteinen työtapaturmavakuutus eli työnantajan tapaturmavakuutus turvaa työntekijät työtapaturmien ja ammattitautien varalta. Tässä oppaassa kerromme, milloin työtapaturmavakuutus on pakollinen, kenelle se pitää ottaa ja mitä työnantajan kannattaa huomioida ennen uuden työntekijän palkkaamista.Private Credit2.7.2026Private credit -markkinan 25-vuotinen historiaViime aikoina private-markkinaa ovat ravistelleet useat haasteet, kuten pääoman tarjonnan kasvu, korkotason nousu ja likviditeettihaasteet. LähiTapiola Varainhoidon pääomasijoituksista vastaava johtaja Tero Pesonen analysoi, miltä markkinoiden tuottohistoria näyttää ja mitä siitä voi oppia.Ympäristö1.7.2026Ilmasto-ohjelma auttaa muuttamaan sidosryhmien vaatimukset yrityksen kilpailueduksiJo lähes 900 suomalaista pk-yritystä on ollut mukana LähiTapiolan mahdollistamassa Ilmasto-ohjelmassa. Valtaosa osallistuneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä. Hae mukaan vuoden 2027 Ilmasto-ohjelmaan 11.8. alkaen.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaYli neljäsosa joustaa pyörän lukitsemisesta pyöräkellarissa tai kotipihassa, vaikka juuri näissä varkauden riski on suuri – ”Kannattaa lukita aina”
Henkilöasiakkaan asiointi
Suosituimmat tuotteet
Edut ja kampanjat
Tietoa LähiTapiolasta
Henkilöasiakkaan sivutYritysasiakkaan sivutMaatila-asiakkaan sivut
Haluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn