Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus28.8.2024Vaarallisimmat suojatiet eivät olekaan ruuhka-Suomessa – LähiTapiola lahjoittaa liikenneturvallisuustekona yli 100 vilkkuvaa suojatievaroitintaJopa 41 prosenttia taajaan asuttujen kuntien autoilijoista kertoo joutuneensa vaaratilanteisiin suojateillä. Pääkaupunkiseudulla osuus on 14 prosenttia. LähiTapiola lahjoittaa liikenneturvallisuustekona yli 100 Välkky-suojatievaroitinta vilkkumaan autoilijalle, kun jalankulkija on astumassa suojatielle.
Välkky-suojatievaroitin vilkuttaa valoaan pimenevässä illassa.
Ajankohtaista
Sijoittaminen24.6.2025Kysely paljastaa suomalaissijoittajien pelätyimmät geopoliittiset riskit – kauppasota kärjessäYhdysvaltojen tuontitullit, tilanne kehittyvissä maissa sekä huoli konfliktista Venäjän ja NATO:n välillä ovat suomalaissijoittajien pelätyimpiä geopoliittisia riskejä. Sijoittajat ovat toistaiseksi suhtautuneet Lähi-idän tilanteeseen rauhallisesti.Elämänturva23.6.2025Kodin jättäminen tyhjäksi kesän lomakaudella huolettaa jopa kolmasosaa suomalaisista – murtovahinkojen korvauksissa yli 60 prosentin kasvuYli kymmenesosa suomalaisista on huolissaan siitä, että joku murtautuu tyhjillään olevaan kotiin. Vielä yleisempi on kuitenkin huoli siitä, että kotona sattuu poissaolon aikana esimerkiksi vesivahinko. Jos vesivahingon riski uhkaa pilata lomatunnelman, kannattaa asentaa vesivuotovahti, sanoo LähiTapiolan kehityspäällikkö Teppo Raininko.Ympäristö18.6.2025Myrskyistä ja tulvista maksetut korvaukset tuplaantuivat viidessä vuodessa – ”40 prosenttia suomalaisista ei ole varautunut ilmastonmuutoksen vaikutuksiin”Suomalaisista 80 prosenttia on havainnut ilmastonmuutoksen vaikutuksia elinympäristössään, mutta alle puolet on varautunut sen vaikutuksiin, käy ilmi LähiTapiolan kyselystä*. Sään ääri-ilmiöiden aiheuttamat ennätysvahingot ovat uusi normaali, arvioi LähiTapiolan yritysten omaisuusriskeistä vastaava Lari-Pekka Kyllönen.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaVaarallisimmat suojatiet eivät olekaan ruuhka-Suomessa – LähiTapiola lahjoittaa liikenneturvallisuustekona yli 100 vilkkuvaa suojatievaroitintaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn