Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Turvallisuus28.8.2024Vaarallisimmat suojatiet eivät olekaan ruuhka-Suomessa – LähiTapiola lahjoittaa liikenneturvallisuustekona yli 100 vilkkuvaa suojatievaroitintaJopa 41 prosenttia taajaan asuttujen kuntien autoilijoista kertoo joutuneensa vaaratilanteisiin suojateillä. Pääkaupunkiseudulla osuus on 14 prosenttia. LähiTapiola lahjoittaa liikenneturvallisuustekona yli 100 Välkky-suojatievaroitinta vilkkumaan autoilijalle, kun jalankulkija on astumassa suojatielle.
Välkky-suojatievaroitin vilkuttaa valoaan pimenevässä illassa.
LähiTapiolan teettämän Arjen katsaus -kyselytutkimuksen mukaan joka viides (22 %) heistä, jotka omistavat auton tai ovat ajaneet autolla kuluneen 12 kuukauden aikana, on joutunut suojatiellä vaaratilanteeseen tai onnettomuuteen, koska ei ole havainnut sitä ylittävää henkilöä riittävän ajoissa. Liikenneturvan mukaan jalankulkijoiden loukkaantumisista puolet tapahtuu vuosittain suojateillä.Taajaan asutuissa kunnissa vaaratilanteisiin suojateillä on joutunut jopa 41 prosenttia autoilijoista, kun esimerkiksi pääkaupunkiseudulla lukema on 14 prosenttia. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian*.LähiTapiolan autopalveluista ja liikenneturvallisuudesta vastaava johtaja Tapani Alaviiri uskoo, että uudet innovaatiot kuten suojatievaroittimet edistävät liikenneturvallisuutta, mutta muistuttaa siitä, että koko liikennekulttuurissa on yhtä lailla ryhtiliikkeen paikka.– Liikenneturvallisuuden edistäminen ja suojatieturvallisuuden parantaminen on meidän kaikkien yhteinen ponnistus. Innovaatiot, kuten Välkyt, tarjoavat uusia mahdollisuuksia etenkin taajaan asutuilla alueilla, joissa liikenteen infrastruktuuri valaistuksineen on vähäisempää. Pimeän kauden lähestyessä on jokaisen kuitenkin hyvä muistuttaa itselleen, että meillä kaikilla on sekä vastuu että velvollisuus mahdollistaa turvallinen liikenne. Itsensä näkyväksi tekeminen ja oikea tilannenopeus olosuhteisiin nähden ovat turvallisen tienylittämisen peruspilareita, Alaviiri sanoo.Yli 100 uutta autoilijalle välkkyvää suojatievaroitinta ympäri Suomen Välkky-suojatievaroitin tunnistaa suojatiealueelle tulevan kulkijan ja käynnistää hyvissä ajoin vilkutuksen autoilijoille. Erityisesti pimenevässä illassa valovaroitin voi olla korvaamaton apu, joka ennaltaehkäisee mahdollisen onnettomuuden.– Seuraamme liikenteen ilmiöitä ja pyrimme aktiivisesti tunnistamaan paikkoja ja olosuhteita, joissa vahinkoja sattuu. Riskien ennaltaehkäisy on meidän perustyötämme ja jokainen ehkäistävissä oleva suojatievahinko tulee välttää. Siihen tarkoitukseen Välkky on väsymätön ja tehokas liikenneturvallisuuden edistäjä vuoden jokaisena päivänä. Valtakunnallisena liikenneturvallisuustekona LähiTapiolan alueyhtiöt ovat sitoutuneet lahjoittamaan yhteensä yli 100 Välkkyä ympäri Suomen, kertoo LähiTapiolan ennaltaehkäisytyön kehityspäällikkö Jussi Riikonen.Välkky-suojatievaroittimia lahjoitetaan kunnille kolmentoista LähiTapiolan alueyhtiön toimesta ja niitä asennetaan painottaen koulujen läheisyyteen ja vaarallisimmiksi tunnistetuille suojateille pitkin syksyä.Välkky-tuotemerkkiä hallinnoi Suomessa InnoTrafik Oy ja kyseessä on suomalainen innovaatio. Välkky-suojatievaroittimien vaikutusta liikenneturvallisuuteen seurataan valtakunnallisesti.
LähiTapiolan Arjen katsaus -kysely
LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyyn vastasi 1 053 henkilöä 26.4.–2.5.2024 välisenä aikana. Kyselyyn vastanneet edustavat Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä (pl. Ahvenanmaan maakunnassa asuvat). Haastattelut kerättiin Kantar Forumissa. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on noin + 3,1 prosenttiyksikköä.
Ajankohtaista
Talous9.5.2025Nämä ”luottamuksen syöjät” painavat kuluttajien mieliä – joukossa myös pidemmän aikavälin vitsauksiaTullit ja kauppasota, terveyspalvelujen karsiminen, huoli maailmanlaajuisesta talouskriisistä sekä korkea työttömyys ovat suurimpia syitä suomalaisten pessimismiin. LähiTapiolan kysely paljasti uutta tietoa siitä, miten Suomen talouden rakenteelliset ongelmat vaikuttavat kuluttajien luottamukseen.Elämänturva8.5.2025Huoli rahasta jarruttaa suomalaisia autokaupoilla, mutta merkkejä piristymisestä näkyy jo – ”Patoutunut kysyntä voi purkautua yllättävän nopeasti”Kyselyn mukaan auton vaihtaminen uudempaan olisi paikallaan joka toiselle autoilijalle, mutta ostossa mietityttävät muun muassa hinta ja käytetyn auton ostamiseen liittyvät riskit. Autokaupan vauhdittuminen edistäisi myös liikenneturvallisuutta, korostaa LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri.Terveys7.5.2025Vauvavakuutuksen vertailu - löydä paras vaihtoehtoHalvin vauvavakuutus ei ole välttämättä paras vaihtoehto syntyvälle lapselle. Huolellinen vertailu auttaa löytämään juuri teidän perheelle parhaiten sopivan vakuutuksen ja turvaa vauvan hoidon yllättävissäkin tilanteissa. Näitä asioita kannattaa tarkastella, kun vertailet vauvalle otettavia vakuutuksia.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaVaarallisimmat suojatiet eivät olekaan ruuhka-Suomessa – LähiTapiola lahjoittaa liikenneturvallisuustekona yli 100 vilkkuvaa suojatievaroitintaHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn