”Riski yliarvioinnille on suuri” – ekonomisti kertoo, miten kotitalouksien kannattaa varautua epävarmaan väestönkehitykseen
Tilastokeskuksen uusi ennuste arvioi Suomen väkiluvun kasvavan lähes miljoonalla vuoteen 2075 mennessä; YK odottaa lähes 600 000:n laskua. Oman talouden suunnittelussa ei kannata ripustautua ruusuiseen tulevaisuuteen, neuvoo ekonomisti Hannu Nummiaro ja jakaa kolme vinkkiään kotitalouksille.
Väestöllinen huoltosuhde pysyy alhaisimpana Uudellamaalla, ennustaa Tilastokeskus.
Ajankohtaista
Turvallisuus14.1.2026Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissä
Tällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.14.1.2026Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti – ennaltaehkäisy voi pelastaa kalliilta kustannuksilta
Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.Private Credit12.1.2026Private credit -rahastot keräysvaiheessa – miltä ne näyttävät sijoittajille?
LähiTapiola Varainhoidon johtaja Tero Pesonen esittelee dataan perustuvan läpileikkauksen Private credit -rahastoista ajalta 1/2022–10/2025. Materiaali vastaa kysymyksiin, miltä kohderahastot näyttävät keräysvaiheessa ja mitä rahastomanagerit tavoittelevat ja lupaavat.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
”Riski yliarvioinnille on suuri” – ekonomisti kertoo, miten kotitalouksien kannattaa varautua epävarmaan väestönkehitykseen
Asiointikielen vaihtaminen sulkee käynnissä olevan chat-keskustelun.