Siirry suoraan sisältöönSiirry suoraan alatunnisteeseen
HenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
FI
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
EtusivuUutishuoneAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmiaLähiTapiola-ryhmäYhtiöryhmätietoaYhtiötToiminnan tarkoitusLähiTapiola-ryhmän raportitKumppanuudet ja yhteistyöTöihin meilleLähiTapiola työnantajanaYrittäjänä LähiTapiolassaOpiskelijalleAvoimet työpaikatVastuullisuusVastuullisuus LähiTapiolassaYhteiskuntasuhteetKumppanuudet ja lahjoituksetHenkilöasiakkaatYritysasiakkaatMaatila-asiakkaatTietoa LähiTapiolasta
UutishuoneLähiTapiola-ryhmäTöihin meilleVastuullisuus
AjankohtaistaAjankohtaistaYhtiöt tiedottavatNäkökulmia
Työelämä18.9.2024Puolet yrityspäättäjistä ei usko tekoälyn tuovan yritykselleen tuottavuushyötyjä52 prosenttia suomalaisista yrityspäättäjistä ei usko tekoälyn lisäävän työn tuottavuutta omassa yrityksessään ja yli puolet (51 %) heistä sanoo, ettei yrityksessä ole riittävästi osaamista tekoälyn hyödyntämiseen. Lähes puolet (49 %) päättäjistä ei ole myöskään innostuneita hyödyntämään tekoälyä omassa työssään. Tiedot selviävät LähiTapiolan ja työeläkeyhtiö Elon pk-yrityksille teettämästä kyselystä*, johon vastasi 600 suomalaista yrityspäättäjää.
Tekoäly yrityspäättäjille
Ajankohtaista
Terveys21.11.2025Valtaosa suomalaisista on sitä mieltä, ettei flunssa vaadi lääkärikäyntiä – silti se on yleisin syy käyttää terveysvakuutusta Akuutti ylähengitystieinfektio on yleisin syy, johon LähiTapiolan sairauskuluvakuutuksia käytetään. Kyselyn mukaan jopa kolmasosa heistä, joka on käynyt flunssan takia lääkärissä tai vienyt lapsensa sen takia lääkäriin, on tehnyt niin saadakseen lääkärintodistuksen esimerkiksi töistä poissaolon takia.Turvallisuus20.11.2025Laitekaupoilla tietoturva helposti unohtuu – ”Ilman päivityksiä uusikin laite voi vanheta käsiin”Vain joka neljäs varmistaa ostohetkellä, että kodinlaitteisiin saa valmistajalta tietoturvapäivitykset, selviää LähiTapiolan kyselystä. Myöskään kameroiden ja mikrofonien kyberriskeihin ei juuri kiinnitetä huomiota. Black Friday- ja joulutarjousten huumassa voi tulla tehtyä hankintoja, jotka myöhemmin harmittavat.Turvallisuus19.11.2025Ajankohtaiset huijaus- ja tietojenkalasteluyritykset LähiTapiolan nimissäTällä sivulla tiedotamme asiakkaisiimme kohdistuvista vilpillisesti LähiTapiolan nimissä tehtävistä ajankohtaisista ja tietoomme tulleista huijaus- ja tietojenkalasteluyrityksistä. Voit ilmoittaa uusista LähiTapiolan nimissä lähetetyistä huijausviesteistä tai -soitoista meille osoitteessa tietoturva@lahitapiola.fi.
Katso lisää ajankohtaisia
UutishuoneAjankohtaistaPuolet yrityspäättäjistä ei usko tekoälyn tuovan yritykselleen tuottavuushyötyjäHaluatko silti vaihtaa kielen?KylläEn