Puolet yrityspäättäjistä ei usko tekoälyn tuovan yritykselleen tuottavuushyötyjä
52 prosenttia suomalaisista yrityspäättäjistä ei usko tekoälyn lisäävän työn tuottavuutta omassa yrityksessään ja yli puolet (51 %) heistä sanoo, ettei yrityksessä ole riittävästi osaamista tekoälyn hyödyntämiseen. Lähes puolet (49 %) päättäjistä ei ole myöskään innostuneita hyödyntämään tekoälyä omassa työssään. Tiedot selviävät LähiTapiolan ja työeläkeyhtiö Elon pk-yrityksille teettämästä kyselystä*, johon vastasi 600 suomalaista yrityspäättäjää.
Ajankohtaista
27.8.2026
LähiTapiola-ryhmän uudeksi henkilöstöjohtajaksi on nimitetty Mari Kaila
Kauppatieteiden maisteri Mari Kaila on nimitetty LähiTapiola-ryhmän henkilöstöjohtajaksi. Hän aloittaa uudessa tehtävässään 1.1.2027.Turvallisuus26.8.2026
Älylasit mullistavat yritysvakoilun ja hyökkäysten valmistelun – työpaikoilla herättävä uusiin uhkiin
Älylasit päässä pahantahtoinen toimija voi kerätä toimitiloista hetkessä tietoa esimerkiksi näytöiltä, kulunvalvontakäytännöistä ja kohtaamiltaan ihmisiltä. Älylasien kautta tietoja voi päätyä myös tahattomasti vääriin käsiin. Työpaikoilla on nyt aika herätä pohtimaan riskejä, sanovat LähiTapiolan asiantuntijat.Private Credit24.8.2026
Liability Management Exercise (LME) hyödyttää lähinnä juristeja ja investointipankkiireita
Velkamarkkinoiden puhutuimmat järjestelyt lupaavat lisäaikaa ja joustavuutta, mutta harvoin kestävää ratkaisua. Tuore tutkimus kyseenalaistaa LME-transaktioiden kyvyn parantaa yritysten taloudellista asemaa. Lue Tero Pesosen analyysi aiheesta.
Katso lisää ajankohtaisia
Uutishuone
Ajankohtaista
Puolet yrityspäättäjistä ei usko tekoälyn tuovan yritykselleen tuottavuushyötyjä